24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2010

17. mája 2010

Česi zdolali Lotyšov, štvrťfinále ešte nemajú isté

Českí hokejisti stále žijú v boji o postup do štvrťfinále na majstrovstvách sveta v Nemecku. Česi odvrátili prvotnú hrozbu rozlúčky, keď v pondelkovom večernom ...

cesko hokej Foto: SITA/AP Photo/Daniel MaurerMANNHEIM 17. mája (WEBNOVINY) - Českí hokejisti stále žijú v boji o postup do štvrťfinále na majstrovstvách sveta v Nemecku. Česi odvrátili prvotnú hrozbu rozlúčky, keď v pondelkovom večernom súboji osemfinálovej F-skupiny v Mannheime zdolali Lotyšov 3:1 (0:0, 2:0, 1:1). Zverenci trénera Vladimíra Růžičku svojho súpera prestrieľali už v úvodnej tretine 16:2, ale vtedy ešte bez gólového efektu. Hrdinom českého tímu bol kapitán Tomáš Rolinek, ktorý v druhej tretine strelil v 23. a 38. min nezvyčajne dva góly v oslabení. Rolinek rovnaký kúsok vyviedol jedenkrát aj v sobotu Švédom. Lotyši v prostrednej časti hry premrhali dovedna štyri presilovkové výhody a pritom ešte dvakrát inkasovali. V tretej tretine síce zásluhou Sergejsa Pečuru znížili v 53. min na 1:2, ale o 46 sekúnd neskôr Roman Červenka po výbornej spätnej prihrávke od Jiřího Novotného pridal tretí český gól.

V tabuľke F-skupiny Lotyši určite obsadia poslednú 6. priečku, zatiaľ čo Česi o svojom bytí či nebytí budú rozhodovať v utorok od 16.15 h v súboji proti Kanade. Na postup do štvrťfinále potrebujú bodovať. V prípade víťazstva v riadnom hracom čase môžu obsadiť vo vyrovnanej skupine aj druhú priečku.

Osemfinálová F-skupina (Mannheim):
Česko - Lotyšsko 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
Góly: 23. Rolinek (Koukal), 38. Rolinek (Koukal), 53. Červenka (Novotný) - 53. Pečura (Saulietis)
Vylúčení: 7:5 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 2:0, rozhodovali: Kadyrov (Rus.), Piechaczek (Nem.) - Brown (USA), Terho (Fín.), 3354 divákov
Česko: Vokoun - Rozsíval, Čáslava, Blaťák, Němec, K. Rachůnek, Mojžíš, Gřegořek - Vampola, Klepiš, Jágr - Marek, Rolinek, Voráček - Červenka, Novotný, Kašpar - M. Růžička, Koukal, Kvapil - Hubáček
Lotyšsko: Masalskis - Rekis, Pujacs, Galvinš, Jerofejevs, Sotnieks, Kulda, Andersons, Jass, J. Redlihs - Vasiljevs, Niživijs, Cipulis - Sprukts, Karsums, Daugavinš - Darzinš, Džerinš, Meija - Saulietis, Pečura