24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2019

10. mája 2019

Česi zdolali na úvod MS Švédsko, vydarený reprezentačný debut Vránu

Na snímke Dominik Kubalík (Česko) sa teší z gólu v zápase základnej B-skupiny Česko - Švédsko na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji 10. mája 2019 v Bratislave. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 10. mája (TASR) - Českí hokejisti si vo svojom úvodnom zápase v bratislavskej B-skupine MS pripísali cenné tri body, keď v piatok triumfovali nad dvojnásobnými obhajcami titulu Švédmi 5:2. Zverenci trénera Miloša Říhu strhli víťazstvo na svoju stranu v tretej tretine, ktorú vyhrali 3:0.

V mimoriadne vyhrotenom šlágri sa ukázal byť kľúčovým gól Michaela Frolíka zo 41. minúty za stavu 2:2, ktorí uznali arbitri až po porade s videorozhodcom. Vydarený debut v reprezentačnom A-tíme zažil krídelník Washingtonu Jakub Vrána, ktorý strelil dva góly.

Česi odohrajú svoj druhý súboj na MS v nedeľu, keď nastúpia o 20.15 h proti Nórsku, Švédov po dni voľná čaká v nedeľu duel s Talianmi (15.15).

B-skupina (Bratislava):

Česko - Švédsko 5:2 (1:0, 1:2, 3:0)
2. Vrána (Kubalík), 37. Kubalík (Kovář), 41. Frolík (Simon, Voráček), 56. Vrána (Hronek), 60. Kovář (Voráček) – 21. Hörnqvist (Nylander, E. Pettersson), 24. Lindblom (Gustafsson, Bratt). Rozhodovali: Gofman (Rus.), Iverson (Kan.) - Hancock (USA), Sormunen (Fín.), vylúčení: 7:7 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 8723 divákov.

ČR: Bartošák - Hronek, Kolář, Rutta, Moravčík, Gudas, Sklenička, Musil – Voráček, Simon, Frolík – Jaškin, Chytil, Palát – Vrána, Kovář, Kubalík – Řepík, T. Zohorna

Švédsko: Lundqvist - Larsson, Ekman-Larsson, Gustafsson, Ekholm, M. Pettersson, Hägg – Hörnqvist, E. Pettersson, Nylander – Lindholm, A. Kempe, Lindblom – Bratt, Lander, Eriksson – Rasmussen, Krüger, M. Kempe

Česi v úvode zaskočili úradujúcich majstrov sveta a už po 105 sekundách sa ujali vedenia, keď skórovali zo svojej prvej strely na bránku. Vrána dostal prihrávku za vrchol kruhu, odkiaľ vypálil presne pod betón Lundqvista a dosiahol premiérový gól v národnom tíme hneď pri svojom prvom striedaní. Zverenci Miloša Říhu dokázali v 1. tretine dokonale eliminovať súpera a sami pritom nebezpečne hrozili, ďalšie veľké šance nevyužili Voráček či Palát. Švédi len pomaly nachádzali pevnú pôdu pod nohami, v 17. min. Gustafsson zbytočne hľadal pred bránkou spoluhráča.

Do druhej tretiny však vybehli severania ako vymenení. Pridali v tvrdosti aj tvorivosti a v priebehu troch minút sa im podarilo otočiť skóre. Najprv vyrovnal Hörnqvist a vzápätí úspešne tečoval delovku Gustafssona v presilovke Lindblom - 1:2. Na ľade sa potom začalo iskriť, o šarvátku sa postarali Larsson s Jaškinom. Hralo sa v úžasnom tempe a vypredaný Zimný štadión Ondreja Nepelu, v ktorom mali prevahu českí fanúšikovia, sa hokejom bavil, často aj mexickými vlnami. Český tím podržal v ďalších chvíľach brankár Bartošák, ktorý ukázal svoje umenie pri strelách E. Petterssona, Lindbloma i Nylandera. Hráči v bielo-červených dresoch prečkali tlak a v 37. min. gólovo udreli, keď vyrovnal nepokrytý Kubalík.

Dôležitá situácia prišla na začiatku tretieho dejstva, keď po obliehaní švédskej bránky dostal puk za Lundqvistov chrbát Frolík. Švédi protestovali, že Simon spadol do bránkoviska a znemožnil pohyb brankárovi, tréner Grönborg si vypýtal coach's challenge, ale arbitri po porade s videorozhodcom gól uznal. Severania sa cítili byť ukrivdení a v ďalších minútach sa nevedeli dostať do tempa. Gólovú poistku mohol pridať Vrána, z tesnej blízkosti však trafil Lundqvista. V 56. min. ale zvládol reparát a z protiútoku zvýšil na 4:2 pre ČR. "Trom korunkám" už nepomohla ani záverečná power play bez brankára, naopak, Kovář spečatil na konečných 5:2.