Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

07. januára 2012

Charles Addams by v sobotu oslávil 100. narodeninyInternetový prehliadač Google vzdal v sobotu hold svetoznámemu karikaturistovi a milovníkovi čierneho humoru Charlesovi Addamsovi. Tvorca populárnej, i keď morbídnej, rodiny Addamsovcov by ...Zdieľať
charles addams BRATISLAVA 7. januára (WEBNOVINY) - Internetový prehliadač Google vzdal v sobotu hold svetoznámemu karikaturistovi a milovníkovi čierneho humoru Charlesovi Addamsovi.


Tvorca populárnej, i keď morbídnej, rodiny Addamsovcov by v sobotu oslávil 100 rokov. Charles Addams sa narodil 7. januára vo Westfielde v New Jersey a patril k najznámejším predstaviteľom čierneho humoru na svete.

Geniálny umelec, ktorý mal slabosť najmä pre rakvy, náhrobky, cintoríny a ďalšie symboly smrti, publikoval svoje prvé diela v stredoškolskom časopise Weathervane. V roku 1929 začal študovať na univerzite Colgate, avšak odtiaľ prestúpil na Pennsylvánsku univerzitu.

V roku 1933 začal spolupracovať s časopisom Pravdivý detektív, kde mal za úlohu retušovať fotky mŕtvol k jednotlivým príbehom.

Uznanie a slávu mu však priniesli až kresby, ktoré publikoval v časopise New Yorker v rokoch 1938 až 1988. Prvá karikatúra bola publikovaná 6. februára 1932 a hlavným námetom bol umývač okien. Tak vznikla postupne aj rodina Addamsovcov. Netradičný karikaturista sa snažil satirickým spôsobom zobraziť typickú americkú rodinu v 20. storočí. Bola excentrická, bohatá a zároveň desivá.

Charles Addams zomrel v roku 1988 na infarkt a za svoj život uverejnil takmer 1300 karikatúr. Príbehy Addamsovej rodiny z New Yorkeru boli následne zákaldom pre dva televízne seriály, dva animované seriály, tri filmy a muzikálové predstavenie na Broadwayi.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vtipy moderátora Gervaisa nebudú cenzurovať
<< predchádzajúci článok
Nováčikom roka 2012 bude podľa BBC Michael Kiwanuka

Charles Addams by v sobotu oslávil 100. narodeniny - diskusné fórum čitateľov