Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. mája 2011

Chodorkovského môžu oslobodiť v odvolacom proceseV Rusku sa v utorok začal odvolací proces s bývalým ropným magnátom Michailom Chodorkovským. V prípade, ...Zdieľať
michail chodorkovsky Demonštrácia pred moskovským súdom 24. mája 2011 na podporu Michaila Chodorkovského. Foto: SITA/APMOSKVA 24. mája (WEBNOVINY) - V Rusku sa v utorok začal odvolací proces s bývalým ropným magnátom Michailom Chodorkovským. V prípade, že moskovský súd verdikt v jeho prípade potvrdí, Chodorkovský zostane vo väzení až do roku 2017. Kedysi najbohatšieho Rusa odsúdili za spreneveru počas druhé procesu v decembri. Podľa pozorovateľov sa však objavujú znaky, že Chodorkovského odvolanie nemusí byť márne. Minulý týždeň to nepriamo naznačil prezident Dmitrij Medvedev.


Podľa hlavy ruského štátu už bývalý podnikateľ nie je "vôbec" nebezpečný pre spoločnosť. "Opýtali ste sa ma krátku otázku a odpoveď bude rovnako krátka: vôbec žiadne," povedal na tlačovej konferencii Medvedev po tom, ako sa ho reportér spýtal, aké riziko predstavuje pre ruskú spoločnosť Chodorkovský v prípade jeho prepustenia.

Chodorkovského a jeho obchodného partnera Platona Lebedeva obvinili v decembri 2010 zo sprenevery a prania špinavých peňazí a odsúdili ich na 14 rokov väzenia v druhom procese, čo znamená, že by sa na slobodu mohli dostať v roku 2017. Prvýkrát ich v roku 2005 odsúdili za podvod a vyhýbanie sa plateniu daní na 8 rokov. Ďalšie obvinenia zverejnené v predposledný deň roku 2010 vyvolali medzinárodnú kritiku. Prívrženci Chodorkovského tvrdia, že štát trestá bývalého ropného magnáta za to, že sa odvážil financovať opozíciu proti Vladimirovi Putinovi.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Karola Mella chce polícia údajne znovu zatknúť
<< predchádzajúci článok
Poslanci rokujú aj o jazykoch menšín

Chodorkovského môžu oslobodiť v odvolacom procese - diskusné fórum čitateľov