Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Da Vinciho kód

18. mája 2006

Čína predbehla s filmom Da Vinciho kód o štyri a pol hodiny festival v CannesČína, ktorá v poslednom čase vyvolala nevôľu Vatikánu kvôli vysväteniu katolíckych biskupov bez pápežského súhlasu, predbehla o niekoľko hodín filmový festival v Cannes, keď uviedla svetovú premiéru filmu Da Vinciho kód.Zdieľať
       "Vďaka skvelému hereckému obsadeniu a kontroverznej zápletke by sa film mal stať obrovským hitom, vzhľadom na to, že z knihy sa na celom svete predalo viac ako 40 miliónov výtlačkov a dielo vyvolalo protestné reakcie v náboženských kruhoch," píše tlačová agentúra Sinchua.

      Filmová adaptácia bestselleru Dana Browna, natočená režisérom Ronom Howardom, sa u väčšiny kritikov stretla s negatívnou reakciou. Hovorca čínskeho distribútora filmu však odhaduje, že tejto spoločnosti snímka vynesie viac ako 60 miliónov jüanov (vyše 200 miliónov Sk).
      V najľudnatejšej krajine sveta možno už niekoľko dní po oficiálnom uvedení akéhokoľvek hollywoodského trháku dostať na každom rohu jeho pirátske kópie. Pekinská premiéra filmu predbehla o štyri a pol hodiny premiéru na festivale vo francúzskom Cannes. Zo snímky nevystrihli v Číne žiadnu pasáž.
      Knihu Dana Browna a snímku režiséra Rona Howarda, podľa ktorých Ježiš Kristus nezomrel na kríži, nevstal z mŕtvych, oženil sa s Máriou Magdalénou a mal s ňou dieťa, Vatikán odsúdil. Tamojší duchovní vyzvali kresťanov, aby film aj knihu bojkotovali.
      Čína sa v ostatných týždňoch dostala do konfliktu so Svätou stolicou, keď na jej území vysvätili bez pápežského povolenia troch biskupov. Peking prerušil vzťahy s Vatikánom v roku 1951. Náboženské obrady sú povolené len vo vládou kontrolovaných kostoloch. Milióny Číňanov sú však súčasťou "podzemnej cirkvi" vernej Vatikánu.

(TASR)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bibiana Ondrejková má druhú dcérku
<< predchádzajúci článok
Vykopané kosti pri Nitre preskúmajú archeológovia

Čína predbehla s filmom Da Vinciho kód o štyri a pol hodiny festival v Cannes - diskusné fórum čitateľov