Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. júna 2021

Čína predstavuje podľa lídrov aliancie bezpečnostnú hrozbu, tiež sa obávajú jej „donucovacej politiky“Čína predstavuje neustálu bezpečnostnú výzvu a pracuje na narušení globálneho poriadku, vyhlásili na konci pondelkového summitu lídriZdieľať
belgium_nato_summit_69387 9b4c79ce583f4194be2e52770ffdc4ea 676x453 15.6.2021 (Webnoviny.sk) - Čína predstavuje neustálu bezpečnostnú výzvu a pracuje na narušení globálneho poriadku, vyhlásili na konci pondelkového summitu lídri Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).


V stanovisku uviedli, že ciele Číny a jej „asertívne správanie predstavujú systémové výzvy“ pre medzinárodný poriadok založený na pravidlách a v oblastiach „relevantných pre bezpečnosť aliancie“.

Čína obvinila NATO


Predstavitelia členských štátov NATO tiež vyjadrili obavy z „donucovacej politiky“ Číny, nejasných spôsobov modernizácie jej ozbrojených síl a využívania dezinformácií.

Čínska misia pri Európskej únii obvinila NATO z „ohovárania mierového rozvoja Číny“, informuje spravodajský portál BBC. Vo vyhlásení na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter trvala na tom, že Čína je „zaviazaná obrannej politike, ktorá má obranný charakter“.

„Čína nebude pre nikoho predstavovať 'systémové výzvy', ale nebudeme sedieť a nič nerobiť, ak sa 'systémové výzvy' priblížia k nám,“ dodala.

Postoje spojencov


V kritike Pekingu sú však postoje spojencov rôzne. Nemecká kancelárka Angela Merkelová uviedla, že s rozhodnutím NATO menovať Čínu ako hrozbu „by sa nemalo preháňať“, pretože Peking je, rovnako ako Rusko, v niektorých oblastiach tiež partnerom a je dôležité „nájsť správnu rovnováhu“.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron zase vyzval alianciu, aby ju Čína nerozptyľovala od toho, čo považuje za naliehavejšie problémy, ktorým NATO čelí, vrátane boja proti terorizmu a bezpečnostných otázok týkajúcich sa Ruska.

Rusko narúša vzdušný priestor


Ani Rusko nechýbalo vo vyhlásení lídrov NATO. Vyjadrili poľutovanie nad agresívnymi vojenskými aktivitami a rýchlymi vojenskými cvičeniami v blízkosti hraníc krajín NATO, ako aj nad opakovaným narušovaním ich vzdušného priestoru ruskými lietadlami.

Rusko podľa nich zintenzívnilo „hybridné“ kroky proti členským krajinám prostredníctvom pokusov o zasahovanie do volieb, politického a ekonomického zastrašovania, dezinformačných kampaní a „škodlivých kybernetických aktivít“.

„Kým Rusko nepreukáže dodržiavanie medzinárodného práva a svojich medzinárodných záväzkov a zodpovedností, nemôže nastať návratu k obvyklému stavu,“ uviedli predstavitelia aliancie.


Zdroj: Webnoviny.sk - Čína predstavuje podľa lídrov aliancie bezpečnostnú hrozbu, tiež sa obávajú jej „donucovacej politiky“ © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Lidl a Kaufland rozširujú ciele vo svojej plastovej stratégii. Väčšia miera používania plastového recyklátu a odstránenie čierneho plastu
<< predchádzajúci článok
Strategická koncepcia NATO by mala priniesť inovatívne prístupy k hrozbám, tvrdí Korčok

Čína predstavuje podľa lídrov aliancie bezpečnostnú hrozbu, tiež sa obávajú jej „donucovacej politiky“ - diskusné fórum čitateľov