19. decembra 2009

Ďalší čierny piatok Bostonu, 45-bodový Arenas

Basketbalisti Bostonu sa nemôžu v tejto sezóne NBA zbaviť prekliatia nešťastných domácich piatkov. Líder Východnej konferencie nastupoval na súboj s Philadelphiou ako vysoký favorit, 76ers ...

NEW YORK 19. decembra (WEBNOVINY) - Basketbalisti Bostonu sa nemôžu v tejto sezóne NBA zbaviť prekliatia nešťastných domácich piatkov. Líder Východnej konferencie nastupoval na súboj s Philadelphiou ako vysoký favorit, 76ers pricestovali bez zraneného Allena Iversona a mali byť ľahkou korisťou pri predĺžení série 11 víťazstiev v rade. Dve štvrtiny sa tieto očakávania aj napĺňali, v polovici zápasu viedli Celtics ešte o 11 bodov, ale potom začali hostia hrýzť a pohromu domácich dokonal košom po útočnom doskoku 7,7 sekundy pred koncom Elton Brand - 97:98. „Dokázali sme dotiahnuť do víťazného konca zápas proti tímu, ktorý neprehral 11-krát v rade. Čo lepšie si môžeme želať pre zvýšenie nášho sebavedomia?“ vyhlásil s 23 bodmi najlepší strelec duelu Brand, ktorý zasiahol do hry z lavičky. Philadelphia paradoxne iba v pondelok prerušila vlastnú čiernu sériu 12 stretnutí bez víťazstva. Boston prehral v tejto sezóne iba päťkrát, ale z toho štyri razy na palubovke vlastnej TD Garden a vždy to bolo v piatok. Proti Philadelphii im nepomohlo vylúčenie Rasheeda Wallacea v druhej štvrtine po druhej technickej chybe. Známy búrlivák nedohral pre vylúčenie už svoj 30. zápas v NBA a v tomto ročníku už má na konte 10 technických chýb.

Až na tretí pokus sa podarilo Houstonu v tomto ročníku zdolať svojho texaského rivala Dallas, ale potreboval na to predĺženie a najmä zranenie najlepšieho strelca domácich Dirka Nowitzkého. Nemecký krídelník si bolestivo a narazil lakeť pri prieniku pod kôš v druhej štvrtine, po kontakte s bradou Carla Landryho sa objavila na jeho pravej ruke aj krv a ani jeden z aktérov tohto momentu zápas nedohral. Mavericks síce aj bez Nowitzkého zlikvidovali v závere riadneho hracieho času 10-bodový náskok Rockets, ale v predĺžení si už bez neho nevedeli rady a prehrali 108:116. „Do predĺženie sme išli v zlom stave. Mužstvo, ktoré stiahne takýto rozdiel, zvyčajne vyhráva, ale my sme sa dokázali vzchopiť a poučiť z vlastných chýb. V štvrtej štvrtine sme ich urobili veľmi veľa,“ komentoval rozohrávač hostí Aaron Brooks. Počas zápasu si neudržali nervy na uzde viacerí hráči, rozhodcovia rozdali sedem technických chýb, po dvoch sa porúčal z ihriska Eric Dampier a rovnako skončil aj kouč Mavericks Rick Carlisle. Nowitzkého štart v nedeľňajšom domácom zápase s Clevelandom je otázny, absolvoval röntgenové vyšetrenie lakťa streleckej ruky a ranu mu zašili.

Obavy o zdravie Chaunceyho Billupsa sa naplnili, Denver nastúpil v New Orleans bez neho a hneď sa to prejavilo najmä na streleckej produktivite najlepšieho kanoniera súťaže Carmela Anthonyho, ktorý sa po druhý raz v sezóne nedostal cez 20 bodov. Hornets v piatok názorne ukázali Nuggets, čo pre tím znamená zdravý rozohrávač. Sami sa istý čas museli pretĺkať bez Chrisa Paula, ktorého hnala vpred trpká jarná domáca prehru s Denverom v 1. kole play-off o 58 bodov a výsledkom bol fantastický individuálny výkon. Zaznamenal 30 bodov, 19 asistencií a iba jeden doskok ho delil od triple-double. Bol to najmä on, kto sa postaral o zmazanie 15-bodového manka z druhej štvrtiny. „Toto sú okamihy, pre ktoré človek hrá basketbal. Tréner nám pred zápasom povedal: ´Keď prehráte s niekým v play-off, stane sa z neho váš rival´. Ešte si dobre pamätáme na ten výprask. Preto sme chceli nad nimi vyhrať,“ priznal zvýšenú motiváciu Paul.

Najlepším strelcom piatkového večera však bol iný rozohrávač - Gilbert Arenas z Washingtonu sa v Oaklande, kde sa začala jeho kariéra v NBA, zastavil na 45 bodoch a 13 asistenciách. Wizards zdolali Golden State 118:109 a zastavili hrozivú sériu šiestich prehier. „Potrebovali sme vypadnúť z Washingtonu a sústrediť sa na hru. Ľudia na uliciach sa nás neustále vypytovali, prečo stále prehrávame. Keď idete na cestu za súpermi, ste tam iba vy a tím, nik iný,“ konštatoval Arenas.

Oveľa menej dôvodov na spokojnosť mal najlepší hráč Západnej konferencie v uplynulom týždni Deron Williams. Jeho Utah prehral v Atlante 83:96 a rozohrávač Jazz zaznamenal iba 2 body. Po zápase si musel pomôcť aj hrubšími slovami, aby charakterizoval svoj výkon: „Musíme sa ospravedlniť našim fanúšikom. Hrali sme ako lajná. Ja som hral ako lajno. Myslím si, že nám robila problémy najmä ich výšková prevaha. Vyviedli nás z rytmu.“

Piatok - sumáre:

New York - Los Angeles Clippers 95:91
Najviac bodov: D. Lee 25 (11 doskokov), Duhon 17 (10 asistencií), Gallinari a W. Chandler po 14 - Kaman 20, B. Davis 19, A. Thornton 17, štvrtiny:16:31, 26:27, 30:14, 23:19, 19 763 divákov

Minnesota - Sacramento 112:96
Najviac bodov: K. Love (16 doskokov) a C. Brewer po 20, D. Wilkins a A. Jefferson po16 - Casspi 21, Udrih a J. Thompson po 18, štvrtiny: 27:22, 25:23, 35:31, 25:20, 13 144 divákov

Atlanta - Utah 96:83
Najviac bodov: Josh Smith 16, Marvin Williams 15, J. Crawford 14 - Kirilenko 13, W. Matthews a E. Maynor po 11, štvrtiny: 22:18, 22:16, 37:17, 15:32, 17 501 divákov

Boston - Philadelphia 97:98
Najviac bodov: Garnett 21 (10 doskokov), R. Allen 17, Rondo 13 (10 asistencií) - E. Brand 23, Iguodala 18, M. Speights 17 (10 doskokov), štvrtiny: 24:17, 29:25, 23:30, 21:26, 18 624 divákov

Memphis - Indiana 107:94
Najviac bodov: Zach Randolph 26 (16 doskokov), O.J. Mayo 20, M. Conley 19 - M. Dunleavy a T. J. Ford po 16, D. Jones a Hansbrough po 14, štvrtiny: 28:24, 23:32, 32:17, 24:21, 13 217 divákov

Cleveland - Milwaukee 85:82
Najviac bodov: L. James 26 (10 doskokov), Mo Williams 17, Delonte West 12 - Ilyasova a Jennings po 18, C. Bell 16 , štvrtiny: 24:26, 23:23, 24:12, 14:21, 20 562 divákov

New Orleans - Denver 98:92
Najviac bodov: Paul 30 (19 asistencií), Stojakovič 24, David West 12 - J.R. Smith 25, C. Anthony 17, Nené 15 (10 doskokov), štvrtiny: 25:23, 21:29, 33:19, 19:21, 14 453 divákov

Oklahoma City - Detroit 109:98
Najviac bodov: Durant 27, J. Green 19, Westbrook a J. Harden po 14 - Stuckey 31, Villanueva 16, Jerebko a W. Bynum po 12, štvrtiny: 24:27, 28:24, 25:22, 32:25, 17 774 divákov

Toronto - New Jersey 118:95
Najviac bodov: A. Johnson 18, Bosh, Bargnani a DeRozan po 16 - Douglas-Roberts 16, B. Lopez 14, R. Alston 13, štvrtiny: 39:15, 31:18, 24:27, 24:35, 15 901 divákov

Golden State - Washington 109:118
Najviac bodov: Ellis 30, S. Curry 27, Maggette 23 - Arenas 45 (13 asistencií), Butler 28 (10 doskokov), Haywood 15 (12 doskokov), štvrtiny: 31:39, 28:21, 23:29, 27:29, 17 423 divákov

Dallas - Houston 108:116 po predĺžení
Najviac bodov: Barea 23, S. Marion a J. Howard po 17 - K. Lowry 26 (10 doskokov), A. Brooks 25, Scola 19 (10 doskokov), štvrtiny: 24:19, 17:30, 24:24, 35:27 - 8:16, 19 890 divákov