24hod.sk    Šport    ME vo futbale 2012

13. júna 2012

Dánsko - Portugalsko 2:3

Dánsko - Portugalsko 2:3 (1:2)

dansko portugalsko ĽVOV 13. júna - V úvodnom zápase stredajšieho programu v základnej B-skupine na futbalových XIV. majstrovstvách Európy v Poľsku a na Ukrajine zvíťazili v gólovej prestrelke Portugalčania nad Dánmi 3:2 (2:1). Portugalsko po góloch Pepeho z 24. a Héldera Postigu z 36. minúty viedlo v Ľvove sľubne 2:0. Ešte pred prestávkou však v 41. min znížil Bendtner na 1:2. Desať minút pred koncom zápasu ten istý hráč vyrovnal na 2:2, ale víťazstvo favoritovi zaistil v 87. min striedajúci Silvestre Varela.

B-skupina (Ľvov/Ukr.):
Góly: 41. a 80. Bendtner - 24. Pepe, 36. Hélder Postiga, 87. Silvestre Varela, ŽK: 56. J. Poulsen, 81. L. Jacobsen - 29. Raul Meireles, 90.+ Cristiano Ronaldo, rozhodovali: Thomson - Ross, Rose (všetci Škót.), 30 000 divákov

Dánsko: S. Andersen - L. Jacobsen, Kjaer, Agger, S. Poulsen - Kvist, Zimling (16. J. Poulsen) - Rommedahl (60. Mikkelsen), Eriksen, Krohn-Dehli (90. Schöne) - Bendtner

Portugalsko: Rui Patrício - Joao Pereira, Pepe, Bruno Alves, Fábio Coentrao - Miguel Veloso - Raul Meireles (84. Silvestre Varela), Joao Moutinho - Nani (88. Rolando), Cristiano Ronaldo - Hélder Postiga (64. Nélson Oliveira)

V zaujímavom a na góly bohatom prvom polčase mali prvú šancu, ktorá by si zaslúžila prívlastok gólová, Dáni, keď už v 5. min sa lopta po rohovom kope dostala k Eriksenovi, ale Pepe ju pádom pod súperove nohy zrazil mimo. Na úvodný gól zápasu museli tribúny ľvovského štadióna čakať do 24. min. Vtedy mali výhodu rohového kopu Portugalci. Joao Moutinho zľava poslal loptu na hranicu "malého vápna", pri bližšej žrdi si na ňu vyskočil Pepe a brankár Dánov Stephan Andersen ani nestačil zareagovať. O 12 minút bolo už 2:0. Nani z hranice pokutového územia z pravej strany poslal po zemi loptu Hélderovi Postigovi a ten - hoci bol tiesnený - vymietol ľavý horný kút dánskej svätyne. Severania sa však veľmi rýchlo otriasli a v 41. min bol na konci "biliardovej" akcie pred úplne prázdnou portugalskou bránkou Bendtner a nemohol netrafiť, keď mu loptu na hlavičku rovnako hlavou priťukol Krohn-Dehli - 1:2. V predposlednej minúte prvej časti hry mal Hélder Postiga opäť šancu rozvlniť sieť, ale nepodarilo sa mu zakončiť.

Po prestávke sa o prvé vzrušenie postaral Cristiano Ronaldo. Nani odkopol loptu zo svojej polovice ihriska, tá sa tak trochu prekvapujúco dostala k zakončovateľovi madridského Realu a ten sa sám rútil na S. Andersena. Dánsky góman však jeho krížnu strelu z hranice pokutového územia vystihol. Zápas od 60. min stratil tempo. Viac mali loptu na svojich kopačkách Portugalci, ale Dáni dokonale bránili a nedovolili súperovi dostávať sa do šancí. V 72. min to v hľadisku zahučalo po príležitosti Bendtnera. Ten sa cez Fábia Coentraa pekne uvoľnil, z 18 m vystrelil, ale lopta o meter minula pravú tyč Ruiovej Patríciovej bránky. O šesť minút neskôr mal šancu definitívne rozhodnúť duel hviezdny Cristiano Ronaldo, ale opäť úplne sám pred dánskym brankárom poslal loptu vedľa. V 80. min prišiel trest. Dáni rozohrali rýchlu akciu, po pravej strane potiahol Jacobsen, poslal vysoký center rovno na hlavu Bendtnera, Rui Patrício loptu ešte stihol vyraziť na žrď, ale tá sa odtiaľ odrazila za jeho chrbát. Hrdinom stretnutia sa nakoniec stal striedajúci Silvestre Varela. V 84. min prišiel na ihrisko, o tri minúty nato v šestnástke súpera napriahol ľavou nohou na center z ľavej strany, loptu netrafil, ale tá sa pri ňom zastavila a on pravou nohou nechytateľne k ľavej žrdi rozhodol o víťazstve Portugalska 3:2.