24hod.sk    Auto moto

28. mája 2012

Dario Franchitti vyhral tretíkrát slávne Indy 500

Škót Dario Franchitti sa stal víťazom nedeľňajšieho 96. ročníka slávnych motoristických pretekov 500 míľ Indianapolis. Tridsaťdeväťročný rodák z Bathgate nadviazal v ...

dario franchitti INDIANAPOLIS 28. mája (WEBNOVINY) - Škót Dario Franchitti sa stal víťazom nedeľňajšieho 96. ročníka slávnych motoristických pretekov 500 míľ Indianapolis.

Tridsaťdeväťročný rodák z Bathgate nadviazal v Indianapolise na svoje triumfy z rokov 2007 a 2010. Na 2. mieste skončil Scott Dixon z Nového Zélandu a na treťom Brazílčan Tony Kanaan. "Boli to skvelé preteky. Myslím, že Dan Wheldon by bol na mňa veľmi hrdý," povedal Franchitti, ktorý pripomenul tragédiu vlaňajšieho víťaza.

Wheldon zahynul v októbri 2011 pri havárii na pretekoch v Las Vegas. Franchitti sa dostal do čela šesť kôl pred koncom pretekov na 200 kôl. Diváci v Indianapolise videli dramatické preteky, poradie na čele sa zmenilo 34-krát a vystriedalo sa na ňom 10 jazdcov. Kým v kvalifikácii dominovali autá s motormi Chevrolet, v samotných pretekoch na 4 km dlhom okruhu sa presadili motory Honda.

Výsledky - preteky 500 míľ Indianapolis:
1. (16. na štarte) Dario Franchitti (V. Brit.) Dallara-Honda 2:58:51,253, 2. (15.) Scott Dixon (Aus.) Dallara-Honda, 3. (8.) Tony Kanaan (Braz.) Dallara-Chevrolet, 4. (27.) Oriol Servia (Šp.) Dallara-Chevrolet, 5. (1.) Ryan Briscoe (Aus.) Dallara-Chevrolet, 6. (2) James Hinchcliffe (Kan.) Dallara-Chevrolet