Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. decembra 2009

Dávka v nezamestnanosti pre matky do 4 953 eurMamičky, ktorým skončila rodičovská dovolenka a dostali v práci výpoveď, dostanú od začiatku februára zo Sociálnej poisťovne dávku v nezamestnanosti vo výške až do 4 953,5 eura. Vyplýva to z ...Zdieľať
BRATISLAVA 28. decembra (WEBNOVINY) - Mamičky, ktorým skončila rodičovská dovolenka a dostali v práci výpoveď, dostanú od začiatku februára zo Sociálnej poisťovne dávku v nezamestnanosti vo výške až do 4 953,5 eura. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú v parlamente presadila poslankyňa Jana Vaľová (Smer-SD). Na svojom blogu na stránke etrend.sk na to upozornil podpredseda strany Sloboda a Solidarita Jozef Mihál. "Obávam sa, že nešlo o úmysel, ale o chybu," tvrdí.


Poslankyňa Vaľová podľa Mihála naformulovala v novele zákona dennú výšku dávky pre mamičky, ktoré boli na materskej a rodičovskej dovolenke a preto nemali žiaden príjem, ako 50 % zo sumy 319,58 eura. Za jeden deň tak tieto mamičky dostanú dávku v nezamestnanosti v sume 159,79 eura. Za 30-dňový mesiac tak dávka dosiahne 4 793,7 eura a pri 31-dňovom mesiaci pôjde o dávku v sume 4 953,5 eura. Podľa Mihála však mala zrejme denná výška dávky pre mamičky tvoriť polovicu z jednej tridsatiny zo sumy 319,58 eura.

Samotné Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR nepovažuje znenie schválenej novely za sporné a upozorňuje, že jej ustanovenia je potrebné vykladať v nadväznosti na ostatné a nie ich vytrhávať z kontextu. "Pri určovaní výšky dávky v nezamestnanosti, ak poistenec nemal v rozhodujúcom období vymeriavací základ na platenie poistného, sa vychádza z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu. Podkladom na určenie pravdepodobného denného vymeriavacieho základu je minimálny mesačný vymeriavací základ na platenie poistného. Tento je potrebné následne premietnuť do príslušného ustanovenia už vo forme denného vymeriavacieho základu na určenie sumy dávky," poukazuje rezort.

Zároveň dodáva, že podpredseda strany Sloboda a Solidarita Jozef Mihál pri určení sumy dávky v nezamestnanosti nerešpektoval niektoré ustanovenia zákona o sociálnom poistení, ktoré s účinnosťou od 1. januára 2008 ustanovili maximálny denný vymeriavací základ na určenie výšky tejto dávky. "Z uvedeného dôvodu sumy, ktoré uvádza, sú nepravdivé a zavádzajúce, nakoľko pri ich použití vo výpočte dennej sumy dávky v nezamestnanosti v súlade so zákonom je maximálna suma denného vymeriavacieho základu na určenie výšky dávky v nezamestnanosti približne vo výške 71,3126 eura a maximálna denná suma dávky v nezamestnanosti je teda približne 35,7 eura," tvrdí ministerstvo.

Na dávku v nezamestnanosti má v súčasnosti poistenec nárok v prípade, ak získal v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných aspoň tri roky poistenia v nezamestnanosti. Obdobie rodičovskej dovolenky sa pritom v súčasnosti nepovažuje za obdobie poistenia v nezamestnanosti. Mamička, ktorej skončila rodičovská dovolenka, tak nemá pri strate zamestnania nárok na dávku v nezamestnanosti. Od začiatku februára budúceho roka sa podľa novely zákona o sociálnom poistení do obdobia poistenia v nezamestnanosti započíta aj doba prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti počas rodičovskej dovolenky.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Maďarsko potvrdilo hrozbu prerušenia dodávok ropy
<< predchádzajúci článok
FIGEĽ: Radšej uspávač kobier ako pilot tryskáčov

Dávka v nezamestnanosti pre matky do 4 953 eur - diskusné fórum čitateľov