Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. decembra 2009

Maďarsko potvrdilo hrozbu prerušenia dodávok ropyMaďarské ministerstvo energetiky v pondelok vyhlásilo, že k prvému dnu budúceho roka hrozí prerušenie dodávok ruskej ropy do Európy cez Ukrajinu. Skoršie stanovisko slovenskej vlády o možnom ...Zdieľať
BUDAPEŠŤ 28. decembra (WEBNOVINY) - Maďarské ministerstvo energetiky v pondelok vyhlásilo, že k prvému dnu budúceho roka hrozí prerušenie dodávok ruskej ropy do Európy cez Ukrajinu. Skoršie stanovisko slovenskej vlády o možnom zastavení dodávok podľa maďarského ministerstva potvrdil ruský monopolný prepravca ropy Transnefť, ktorý je partnerom maďarskej ropnej skupiny MOL. Ministerstvo energetiky ďalej uviedlo, že maďarské ropné rezervy postačia na 90 dní priemernej spotreby v krajine a v prípade prerušenia dodávok môže Maďarsko získať ropu aj z Chorvátska prostredníctvom ropovodu Adria.


Slovensko je podľa premiéra Roberta Fica pripravené na prípadné prerušenie dodávok ruskej ropy na územie Slovenska. V súlade so slovenskou aj európskou legislatívou má Slovensko podľa predsedu vlády povinné zásoby ropy a ropných výrobkov na 94 dní. "Bez akýchkoľvek problémov sme schopní viac ako tri mesiace dodávať ropné výrobky na trh," povedal Fico. Reagoval tak na podľa neho komplikované rokovania Ukrajiny s Ruskou federáciou, v rámci ktorých Ukrajina požaduje od Ruska zvýšenie tranzitných poplatkov za tranzit ropy. Kvôli týmto rokovaniam sa podľa Fica "významne zvyšuje riziko, že môže dôjsť k prerušeniu dodávok ropy od začiatku budúceho roka".

Ruský monopolný prepravca ropy Transnefť v pondelok obvinil Ukrajinu, že svojimi "neprijateľnými" podmienkami ohrozuje plynulosť dodávok. Pokiaľ sa problém urýchlene nevyrieši, Transnefť preruší dodávky cez ukrajinský prístav Južny, povedal pre agentúru Reuters šéf ruského štátneho monopolu Nikolaj Tokarev. Ukrajina podľa neho vyzvala Rusko na zvýšenie platieb za tranzit a žiada tiež nové garancie týkajúce sa minimálneho objemu prepravovanej suroviny.

SITA/Reuters

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dojivosť pomôžeme zvýšiť aj Mongolsku
<< predchádzajúci článok
Dávka v nezamestnanosti pre matky do 4 953 eur

Maďarsko potvrdilo hrozbu prerušenia dodávok ropy - diskusné fórum čitateľov