Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. septembra 2007

Del Ponteová zostane vo funkcii do konca rokuHlavná prokurátorka Medzinárodného tribunálu pre zločiny v bývalej Juhoslávii (ICTY) Carla Del Ponteová zostane vo funkcii až do konca tohto roku. V piatok o tom hlasovaním rozhodla ...Zdieľať

NEW YORK 14. septembra (WEBNOVINY) - Hlavná prokurátorka Medzinárodného tribunálu pre zločiny v bývalej Juhoslávii (ICTY) Carla Del Ponteová zostane vo funkcii až do konca tohto roku. V piatok o tom hlasovaním rozhodla Bezpečnostná rada OSN. Jej 14 členov hlasovalo za predĺženie Del Ponteovej mandátu, ktorý vypršal v piatok, až do 31. decembra. Ako dôvod uviedli "potrebu hladkého prechodu funkcie na jej nástupcu", ktorého zatiaľ nevybrali.

Rusko sa hlasovania zdržalo, pričom ruský vyslanec pri OSN Ilja Rogačev vyslovil pochybnosti, či "Del Ponteová správne chápe svoj mandát". Zároveň vyzval na zmenu spôsobu vedenia ICTY. Del Ponteová v minulosti viackrát kritizovala Rusko a Srbsko, že s tribunálom nedostatočne spolupracujú v pátraní po balkánskych vojnových zločincoch.

60-ročná Del Ponteová, bývalá švajčiarska prokurátorka, sa stala hlavnou prokurátorkou ICTY v roku 1999. V januári budúceho roku sa má stať švajčiarskou veľvyslankyňou v Argentíne.

SITA/AFP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bieloruských vojakov odsúdili za špionáž pre Poľsko
<< predchádzajúci článok
Vo Viedni zrážka nemeckého autobusu s električkou