Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. septembra 2007

Bieloruských vojakov odsúdili za špionáž pre PoľskoNajvyšší súd v Bielorusku poslal v piatok do väzenia štyroch vojakov, ktorých uznal vinnými zo špionáže pre susedné Poľsko. Súd zároveň vojakom odňal ich hodnosti. Odsúdení si odpykajú tresty ...Zdieľať

MINSK 14. septembra (WEBNOVINY) - Najvyšší súd v Bielorusku poslal v piatok do väzenia štyroch vojakov, ktorých uznal vinnými zo špionáže pre susedné Poľsko. Súd zároveň vojakom odňal ich hodnosti. Odsúdení si odpykajú tresty v trvaní sedem až desať rokov vo väznici s najprísnejším režimom. Zatknutie štyroch bieloruských občanov a jedného Rusa za špionáž pre Poľsko oznámili bieloruské úrady 15. júla. Podľa obžaloby sa pri svojej špionážnej činnosti zameriavali na bieloruský systém protivzdušnej obrany.

Vzťahy medzi Poľskom a Bieloruskom, ktoré sa po páde komunizmu vo východnej Európe vydali rôznymi cestami, sú napäté. Poľsko vybudovalo parlamentnú demokracie, zatiaľ čo v Bielorusku vznikol autoritársky režim na čele s prezidentom Alexandrom Lukašenkom. Varšava zaviedla v roku 2006 vízové obmedzenia a sankcie voči vysokým predstaviteľom bieloruského režimu, ktorý obviňuje z prenasledovanie politických oponentov. Mnohí predstavitelia opozície v Bielorusku pochádzajú z radov poľskej menšiny.

SITA/AFP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pchjongjang schválil zavretie jadrového zariadenia v Jongbjone
<< predchádzajúci článok
Del Ponteová zostane vo funkcii do konca roku