Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. marca 2007

Demokracia neznamená, že komukoľvek môžeme povedať čokoľvekŽenou roka 2006 v kategórii Politika a verejné služby sa stala sociologička a poslankyňa Národnej rady SR Iveta Radičová. Silnými stránkami tejto úspešnej političky sú vytrvalosť, trpezlivosť a ...Zdieľať

BRATISLAVA 9. marca (WEBNOVINY) - Ženou roka 2006 v kategórii Politika a verejné služby sa stala sociologička a poslankyňa Národnej rady SR Iveta Radičová. Silnými stránkami tejto úspešnej političky sú vytrvalosť, trpezlivosť a schopnosť počúvať. Na slovných súbojoch medzi mužmi sa však odmieta zúčastňovať. "Muži vymenili meče za slovné súboje a musím sama za seba povedať, že tak ako sa ženy nezúčastňovali súbojov s mečmi v ruke, tak sa aj ja odmietam zúčastňovať slovných súbojov. Hlavne keď naberajú kurz, ktorý považujem za prejav nekultúrnosti, priam až nevychovanosti," povedala pre agentúru SITA Radičová. Ako ďalej uviedla, odmieta "slovník štvrtej cenovej skupiny, prejavy nekultúrnosti a výrazy, ktoré sú podľa nej pre verejnosť a verejný dialóg jednoducho neprípustné". Ide totiž o sféru, ktorá jej ostane navždy cudzia.

Podľa Radičovej sa môžu svety mužov a žien buď dopĺňať alebo si navzájom robiť zo života peklo. "Je to vec rozhodnutia, ale aj morálky, výchovy, spôsobu správania. Demokracia a sloboda neznamenajú, že komukoľvek môžem povedať čokoľvek, ale znamenajú, že veľmi uvážlivo poviem len to, za čím si budem stáť aj zajtra," dodala. Radičovej niekedy vyčítajú, že hovorí príliš zložito. Odporúčajú jej zjednodušiť slovník a používať priame heslá. Takáto rétorika jej však nie je vlastná, pretože je presvedčená, že ak má občan záujem, tak veľa počúva a aj dobre rozumie.

Poslankyňa Národnej rady SR Iveta Radičová sa narodila 7. decembra 1956. V roku 1979 doštudovala sociológiu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského (FiF UK) v Bratislave. O jedenásť rokov neskôr ukončila postdoktorálne štúdium na Oxfordskej univerzite. Hneď po štúdiu sa uchytila v Sociologickom ústave SAV ako koordinátorka výskumného tímu pre rodinnú politiku. V rokoch 1990 až 1993 pôsobila na Katedre sociológie FiF UK, pričom v roku 1992 založila neziskovú organizáciu S. P. A. C. E. - Centrum pre analýzu sociálnej politiky. Pozíciu jej výkonnej riaditeľky zastávala do roku 2005, kedy sa stala riaditeľkou Sociologického ústavu SAV. Od roku 1997 pôsobila ako koordinátorka výskumu Sociálne poistenie, štátna sociálna podpora, sociálna pomoc s dôrazom na trh práce a politiku zamestnanosti na Katedre politológie na FiF UK. Od októbra 2005 do júla 2006 jej patrilo kreslo ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny. Pedagogickej činnosti sa venuje ako profesorka Katedry sociológie Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, kde je aj členkou Vedeckej rady fakulty. Vo svojej profesii sa orientuje na verejné dianie a verejnú politiku, na sociálnu politiku a zamestnanosť so špecifickým dopadom na problémy Rómov. Taktiež sa venuje európskej integrácii, európskemu sociálnemu modelu a metodológii sociálneho výskumu. Svoje poznatky a praktické skúsenosti prezentovala aj študentom univerzít v USA, Veľkej Británii, Fínsku, Švédsku a Rakúsku. Iveta Radičová bola vydatá za humoristu Stana Radiča, ktorý pred dvoma rokmi nečakane zomrel. Má jednu dcéru.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Poriadková polícia zasiahla proti brazílskym demonštrantom
<< predchádzajúci článok
Vtáčia chrípka na farme v ďalšej vietnamskej provincii

Demokracia neznamená, že komukoľvek môžeme povedať čokoľvek - diskusné fórum čitateľov

*9.3. 20:25:18