Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. augusta 2007

Demokraciu a slobodu tankami nikto neporazíDemokraciu a slobodu podľa premiéra Roberta Fica tankami nikto neporazí, ani lietadlami nevybaví. "Hovorím to aj o Iraku a iných krajinách," povedal Fico novinárom po tom, čo pri príležitosti 39. ...Zdieľať

BRATISLAVA 21. augusta (WEBNOVINY) - Demokraciu a slobodu podľa premiéra Roberta Fica tankami nikto neporazí, ani lietadlami nevybaví. "Hovorím to aj o Iraku a iných krajinách," povedal Fico novinárom po tom, čo pri príležitosti 39. výročia vpádu spojeneckých vojsk Varšavskej zmluvy do bývalého Československa položil smútočný veniec k hrobu protagonistu tzv. Pražskej jari Alexandra Dubčeka na bratislavskom cintoríne v Slávičom údolí. Na pietnej spomienke sa zúčastnila aj ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová. Dvaja členovia vlády - minister vnútra Robert Kaliňák a minister zahraničných vecí Ján Kubiš kladenie vencov nestihli. Prišli až počas slávnostného príhovoru premiéra. Kladenia vencov sa zúčastnil aj Dubčekov syn Peter so sedemročným vnukom a tiež blízky Dubčekov spolupracovník Ivan Laluha.

Fico v prejave pripomenul, že Dubček túžil zmeniť svoj sen o socializme s ľudskou tvárou na skutok. "Chcem sa otvorene prihlásiť k socialistovi, slovenskému štátnikovi a nasledovať jeho cestu vlastenca, demokrata a presvedčeného Európana," vyhlásil Fico. Zároveň spomenul aj obete invázie, konkrétne Petra Legnera a Danku Košanovú. "Posolstvo o ľudskom a sociálnom rozmere vládnutia s ľuďmi a pre ľudí zostáva pre moju vládu znakom, ktorým slovenský štátnik Dubček poznačil moderné dejiny Európy," dodal.

Nie veľmi rád si na 21. august 1968 spomína syn Alexandra Dubčeka - Peter. Vpád vojsk ho zastihol na dovolenke v Juhoslávii, pričom sa nemal ako vrátiť domov. Tam ho chvíľu skrývali známi, kým neprišiel pre neho otcov šofér. Na Slovensko sa vrátil až v septembri. S otcom v tých dňoch v kontakte nebol. "Nikto nevedel, kde je. Až oveľa neskôr sa objavili informácie, že ho naložili do transportéra, potom prevážali na rôzne miesta lietadlami," uviedol Peter Dubček pred novinármi. Téme 21. augusta sa ešte aj neskôr pri rozhovoroch s otcom vyhýbali. "Spomínali sme na to veľmi jemne a opatrne. Cítim to stále ako osobnú bolesť rodiny," vyhlásil.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Putin chváli ruské bojové letectvo
<< predchádzajúci článok
Pri pondelkovej búrke zachraňovali aj čističov okien

Demokraciu a slobodu tankami nikto neporazí - diskusné fórum čitateľov

a diktatúru ???21.8. 13:22:18