Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Vianoce

23. decembra 2009

Deti chcú poradiť s darčekmi aj ventilovať rodinné problémyDeti telefonujú v predvianočnom čase na Linku detskej istoty pri Slovenskom výbore UNICEF, pretože potrebujú pomôcť pri výbere darčeka blízkym, ale aj vyrozprávať sa o závažných rodinných problémoch.Zdieľať
« Deti pred sviatkami telefonujú na Linku detskej istoty, aby sa poradili o kúpe darčekov, ale aj ako prežiť Vianoce bez blízkeho človeka či v atmosfére rozvodu rodičov. Mesačne sa s odborníkmi Linky skontaktuje asi 1700 detí. "Predvianočné a samotné vianočné obdobie sa počtom hovorov výrazne nelíši od iných mesiacov. Deti chcú riešiť svoje každodenné problémy a ich prežívanie ako sú napríklad školské, rodinné, zdravotné či celá škála vzťahových situácií a otázok. V poslednom mesiaci roka je však prirodzene ponuka a dopyt od detí rozšírený o tematiku sviatkov,“ uviedla pre agentúru SITA odborná garantka Linky detskej istoty pri Slovenskom výbore UNICEF Katarína Trlicová. "Veľmi milé sú hovory, ktoré majú charakter riešenia či možností, akým darčekom potešiť svojich rodičov, súrodencov, babku, dedka či kamaráta. Menšie deti sa pýtajú na ceny a ako si svoje ušetrené peniaze rozdeliť. Veľa detí chce len prerozprávať svoje túžby a predstavy o darčekoch, ktoré by si priali nájsť pod stromčekom,“ vysvetlila.

Na druhej strane deti riešia aj závažné rodinné problémy. "Deti v rozhovore ventilujú rodinné problémy. Niekedy ide o nedávny rozvod rodičov, či iná strata blízkeho, alkohol v rodine a z toho plynúca obava, ako to bude cez sviatky alebo nedostatok finančných prostriedkov. Ťažká je pre deti manipulácia oddelene žijúcich rodičov, ktorí sa nevedia citlivo dohodnúť, s kým, kde a koľko bude dieťa cez sviatky.“ Najviac vyhľadávajú komunikáciu a poradenstvo deti vo veku od 11 do 14 rokov. Druhú najpočetnejšiu skupinu tvoria deti a mládež vo veku 15 až 18 rokov.
 

"Pomáhajúce, anonymné linky neočakávajú opakované kontakty, ich činnosť je založená na filozofii byť tu a teraz pre dieťa. Sú však situácie, keď deti alebo rodičia poskytnú spätnú väzbu, ako sa problém vyriešil. V období Vianoc majú spätné väzby skôr charakter blahoželania k sviatkom a popri tom spomenú, že problém, pri ktorom sme im pomáhali, je už minulosťou,“ dodala Trlicová.

(SITA)»


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Začal sa predpredaj na SuperKoncert v pražskej O2 arene
<< predchádzajúci článok
TV: Vianočná televízia ponúkne klasiku aj vianočné "animáky"

Deti chcú poradiť s darčekmi aj ventilovať rodinné problémy - diskusné fórum čitateľov