Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. apríla 2006

Diplomati vyzvali Srbsko na podporu "realistického riešenia"Kontaktná skupina zložená zo šiestich krajín vyzvala vo štvrtok Srbsko, aby podporilo "realistické riešenie" v rokovaniach o budúcom štatúte Kosova. Diplomati z USA, Británie, Francúzska, Ruska, ...Zdieľať

BELEHRAD 6. apríla (WN/SITA/AP) - Kontaktná skupina zložená zo šiestich krajín vyzvala vo štvrtok Srbsko, aby podporilo "realistické riešenie" v rokovaniach o budúcom štatúte Kosova. Diplomati z USA, Británie, Francúzska, Ruska, Talianska a Nemecka predtým rokovali s oficiálnymi predstaviteľmi v Belehrade, ktorí odmietajú nezávislosť Kosova.

Južná provincia je oficiálne súčasťou Srbska, avšak od ukončenia leteckých útokov NATO na vtedajšiu Juhosláviu je pod správou Organizácie Spojených národov. Pred niekoľkými týždňami sa začali rokovania medzi delegáciami Prištiny a Belehradu za prítomnosti sprostredkovateľov OSN, ktoré by do konca roka mali určiť definitívny štatút Kosova.

Vo vyhlásení po štvrtkových rokovaniach kontaktná skupina vyzvala srbských vyjednávačov, aby zmenili svoje stanovisko a pristupovali konštruktívne k hľadaniu "realistického riešenia" pre provinciu. Srbská vláda ponúka Kosovu širokú autonómiu, avšak kosovskí Albánci žiadajú úplnú nezávislosť. "Je nutné, aby bol definitívny štatút... prijateľný pre národ Kosova," uviedla kontaktná skupina vo vyhlásení.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zdravotníci plánujú budúci týždeň generálny štrajk
<< predchádzajúci článok
Brusel zakáže Lukašenkovi cestovať do únie

Diplomati vyzvali Srbsko na podporu "realistického riešenia" - diskusné fórum čitateľov