Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

27. novembra 2018

Do darovacieho utorka sa zapojili aj SlováciHlavná myšlienka tohto ročníka darovacieho utorka alebo #GivingTuesday sa niesla v znamení hesla "Aha, čo som si nekúpil." Tvárami kampane sú herečka Táňa ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR - Lukáš Grinaj
Bratislava 27. novembra (TASR) – Hlavná myšlienka tohto ročníka darovacieho utorka alebo #GivingTuesday sa niesla v znamení hesla "Aha, čo som si nekúpil." Tvárami kampane sú herečka Táňa Pauhofová, športovec Matej Tóth, moderátor Milan "Junior" Zimnýkoval, youtuber Expl0ited a spevák Miro Jaroš. Počas utorka hovorili o tom, čo si nekúpili, aby namiesto toho kúpili dar niekomu inému.


"Myslím si, že je perfektné, keď môžeme niečo darovať nielen sebe, ale aj niekomu inému. A nemusia to byť len peniaze, môže to byť aj čas, lebo to je podľa mňa jedna z najvzácnejších komodít," hovorí Táňa Pauhofová.

Darovací utorok sa oslavoval vo viac ako 35 mestách a obciach Slovenska. Cieľom je poukázať na šírenie dobra, štedrosti a pomáhanie. Do najväčšieho filantropického sviatku #GivingTuesday sa zapojilo viac ako 150 krajín sveta. Slovensko si ho pripomínalo druhýkrát a jeho ambasádorom je Nadácia Pontis.

Do #GivingTuesday sa tento rok zapojilo 55 firiem. Najčastejšou aktivitou, ktorú organizovali, boli zbierky oblečenia, potravín a potrieb pre neziskové organizácie z celého Slovenska. Zamestnanci rôznych spoločností pomáhali tiež tým, že nakúpili potraviny a navarili večeru pre ľudí bez domova, či zbierkou stravných lístkov. Do darovacieho utorka sa prihlásilo 93 organizácií, ktorým môžu ľudia darovať expertnú pomoc, čas, vecné dary i peniaze.

Prvýkrát sa zapojili aj mestá. Organizovali napríklad zbierky trvanlivých potravín a oblečenia v Spišskej Novej Vsi, Nových Zámkoch, Banskej Bystrici či finančné zbierky, napríklad v Trnave pre nedávno založené Centrum včasnej intervencie.

V Brezne varili na námestí M. R. Štefánika punč a dobrovoľný príspevok venujú Charitatívno-sociálnemu centru Najsvätejšej Trojice. Zamestnanci Mestského úradu v Hlohovci napríklad piekli dobroty pre klientov domova dôchodcov Harmónia. Mesto Banská Bystrica zase podporuje vyčistenie tmavého podchodu na sídlisku Sásová tzv. "Čiernej diery".

Do darovacieho utorka sa zapájali aj základné, stredné a vysoké školy. Na Základnej škole v Novákoch sa konala iniciatíva Obdaruj spolužiaka. V rámci nej priniesli žiaci i zamestnanci školy oblečenie, hračky či knihy, ktoré nevyužívajú, ale niekomu inému môžu pomôcť a urobiť radosť.

Žiaci a zamestnanci Strednej odbornej školy hotelovej vo Zvolene podarovali imobilnému žiakovi Samkovi návštevu školského bufetu, kam sa predtým nikdy nedostal. Schodolezom požičaným od zvolenskej firmy mohol prekonať schodisko. Zároveň sa spustila zbierka na jeho zakúpenie.

Do sviatku štedrosti sa zapojila aj Univerzita P. J. Šafárika v Košiciach, ktorej členovia katedry politológie rozhodli finančne podporiť Centrum Dorka, ktoré ponúka odbornú pomoc a bývanie ľuďom v krízových situáciách.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prehliadka FilmFest predstaví tvorbu neprofesionálnych filmárov
<< predchádzajúci článok
Na vianočnom koncerte v Šamoríne vystúpi aj Peter Nagy

Do darovacieho utorka sa zapojili aj Slováci - diskusné fórum čitateľov