Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. júna 2019

Dočasná moldavská vláda odstúpi, žiada však predčasné voľbyÚradujúca moldavská vláda vedená Demokratickou stranou Moldavska (PDM) v piatok vyhlásila, že odstúpi, aby ukončila boj o moc, ktorý zvýšil politické napätie v krajine. ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Kišiňov 14. júna (TASR) - Úradujúca moldavská vláda vedená Demokratickou stranou Moldavska (PDM) v piatok vyhlásila, že odstúpi, aby ukončila boj o moc, ktorý zvýšil politické napätie v krajine. Informovala o tom agentúra AP.


PDM vedená oligarchom Vladom Plahotniucom takisto oznámila, že považuje novú moldavskú vládu, ktorú sa podarilo sformovať až začiatkom júna, za nelegitímnu. Politickú krízu, ktorá v krajine nastala v dôsledku patovej situácie po februárových voľbách, by podľa strany mali pomôcť vyriešiť nové predčasné parlamentné voľby.

Vládnucu koalíciu v parlamente a vládu sa totiž podarilo vytvoriť až 8. júna, keď sa proruská Socialistická strana Moldavska (PSRM) podporovaná prezidentom Igorom Dodonom dohodla s proeurópskym blokom ACUM, že vystúpia proti PDM, ktorá ovládala predchádzajúci parlament i vládu.

Následne sa však PDM obrátila na ústavný súd, ktorý vytvorenie koalície a kabinetu označil za protizákonné. Súd dal potom úradujúcemu premiérovi Pavlovi Filipovi (PDM) právomoc podpísať namiesto prezidenta Dodona výnos o rozpustení parlamentu a vypísaní predčasných parlamentných volieb.

Samotný Dodon to označil za pokus o uzurpovanie si moci a v utorok zrušil výnos o rozpustení parlamentu a vypísaní predčasných volieb, ktorý v nedeľu podpísal Filip.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Záchranári leteli na pomoc mužovi, ktorého v Makove zavalil strom
<< predchádzajúci článok
Hlavného podozrivého z útokov na Srí Lanke zadržali na Blízkom východe

Dočasná moldavská vláda odstúpi, žiada však predčasné voľby - diskusné fórum čitateľov