Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

01. júna 2006

Dôchodky sa od 1. júla zvýšia o 5,95 %Všetky dôchodky sa od 1. júla tohto roka zvýšia o 5,95 %. Valorizácia penzií sa bude vzťahovať na starobné dôchodky, predčasné starobné dôchodky, vdovské, vdovecké a sirotské dôchodky, ako aj na ...Zdieľať

BRATISLAVA 1. júna (WN/SITA) - Všetky dôchodky sa od 1. júla tohto roka zvýšia o 5,95 %. Valorizácia penzií sa bude vzťahovať na starobné dôchodky, predčasné starobné dôchodky, vdovské, vdovecké a sirotské dôchodky, ako aj na invalidné dôchodky a sociálne dôchodky. Ako na tlačovej besede uviedol predseda Rady riaditeľov Sociálnej poisťovne František Halmeš, celkovo sa tak zvýši približne 1,47 mil. dôchodkových dávok. "Starobné dôchodky sa zvýšia v priemere o 461 korún, predčasné starobné o 509 korún, invalidné o 347 korún, vdovské dôchodky o 295 korún, vdovecké o 195 korún a sirotské v priemere o 135 korún," povedal Halmeš.

Dôchodky vo zvýšených sumách poisťovňa prvýkrát vyplatí vo výplatnom termíne dôchodku v júli tohto roka. Spolu so zvýšenou sumou dôchodku penzisti dostanú v júli aj doplatok za dni od 1. júla do posledného dňa pred júlovým výplatným termínom dôchodkovej dávky. Preto ak dôchodca dostáva svoju dávku 18. deň v mesiaci, dôchodok zvýšený o 5,95 % dostane prvýkrát 18. júla tohto roka a spolu s týmto dôchodkom mu Sociálna poisťovňa doplatí aj adekvátne zvýšenie dôchodku, ktoré sa vzťahuje na obdobie od 1. júla do 17. júla tohto roka.

Percento zvýšenia dôchodkov v tomto roku vyplýva zo zákona o sociálnom poistení a určuje sa ako súčet jednej polovice percenta medziročného rastu spotrebiteľských cien, čo bolo 1,35 %, a jednej polovice percenta medziročného rastu priemernej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky, teda 4,6 %, vykázaných Štatistickým úradom SR za rok 2005. "Je to prvýkrát od 1. januára 2004, keď sa štandardným spôsobom vykoná valorizácia dôchodkov tak, ako to predpokladala pôvodná filozofia zákona," povedal šéf SP.

Podľa pozmeňujúceho návrhu podpredsedu KDH Júliusa Brocku, ktorý schválil parlament v novele zákona o sociálnom poistení, by sa mali v tomto roku zvyšovať len dôchodky do sumy 17 200 Sk. Tento Brockov návrh bude účinný až od augusta tohto roka. "Novela zákona, ktorá hovorí o valorizácii len časti dôchodkov, bude predmetom rokovania Ústavného súdu SR," povedal Halmeš. Očakáva pritom, že Ústavný súd SR rozhodne o ústavnosti novely zákona o sociálnom poistení počas letných prázdnin. "Ak by nebolo rozhodnutie Ústavného súdu, budeme naše vlastné analýzy novely koordinovať aj s pohľadom ministerstva práce a sociálnych vecí a od 1. augusta budeme postupovať podľa záveru, ktorý bude vtedy známy," dodal Halmeš.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
AK SMK bude vo vláde, Slota sa vzdá funkcie predsedu SNS
<< predchádzajúci článok
Účasť HZDS vo vláde je podľa SF popretím demokratického zápasu

Dôchodky sa od 1. júla zvýšia o 5,95 % - diskusné fórum čitateľov