Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Dôležitá analýza pre tých, ktorí začínajú podnikaťKeď sa človek rozhodne začať podnikať, musí čeliť veľkému počtu otázok. Mám nejakú šancu na úspech? Čo je to podnikateľský plán a ako ho napísať? Čo si vybrať: živnosť alebo s.r.o.? Kde registrovať svoju firmu a pri akej právnej forme podnikania sú výhodnejšie dane?Zdieľať
Dôležitá analýza pre tých, ktorí začínajú podnikať

Odpovede môžete získať jedine dôkladnou prípravou, študovaním potrebných podkladov a zákonov a informáciami z praxe, ktoré vám výklad niektorých nejasne znejúcich definícií vysvetlia najlepšie.

Pár jednoduchých a dobrých nápadov vám v tomto smere môžeme dať aj my. Určite sa nerozhodujte pre založenie novej firmy na základe impulzov vyvolaných pocitmi, pretože o pár dní sa môžete stať bezdomovcom.

Napíšte si podnikateľský plán

Ešte pres samotným založením je potrebné a dobré si všetko podrobne vypočítať. Pomôže vám v tom obchodný plán. Nebudete ho potrebovať len vy, ale aj vaši obchodní partneri a potenciálni investori alebo veritelia.

Podnikateľský plán by mal obsahovať podrobný opis produktu s možnosťami jeho ďalšej transformácie, analýzu trhu s opisom všetkých skupín konkurentov a charakteristiku potenciálnych kupujúcich.

Popremýšľajte o vhodných investíciách

Ak máte plány na papieri, budete potrebovať na ich realizáciu dostatočne veľké financie. Ak nemáte na všetko čisto vlastné zdroje, je nutné hľadať spôsoby, ako prilákať do podnikania vhodných investorov. Spôsobov je viac. Môžete využiť štátnu podporu alebo osloviť investorov, ktorí vidia vo vašom biznise budúcnosť.

S úverom to moc neriskujte a radšej si vyberte z ponuky už predzaložených firiem, kde sa neplatí často ani základné imanie.

Zaregistrujte si firmu

Podnikať môžete ako samostatný podnikateľ na živnosť alebo formou spoločnosti s ručením obmedzeným. Ešte predtým si ale vyberte dobré registračné sídlo. Vďaka internetu a niektorým slobodnejším povolaniam vám bude určite stačiť aj moderná virtuálna kancelária. Poskytne vám všetky dôležité služby a ušetrí na prenájme niekoľko desiatok eur či množstvo času.

Postarajte sa o podrobnosti

Len čo ste zvládli zabezpečiť všetky hlavné požiadavky a podmienky, budete sa musieť pustiť aj do tých, ktoré ste si odložili na neskôr.

 • Otvorte si účet v banke;
 • Skontrolujte súlad priestorov s požiadavkami požiarnej bezpečnosti;
 • Ak plánujete pracovať s jedlom, objasnite si všetky hygienické požiadavky;
 • Preskúmajte práva spotrebiteľov;
 • Skontrolujte, či váš produkt spĺňa štátne normy.

  Zistite, či potrebujete výrobky alebo služby certifikovať, deklarovať alebo registrovať. Nezabudnite ani na podstatný detail, ktorým je dobre premyslená marketingová stratégia.

  Posúďte realizovateľnosť vášho nápadu

  Ak máte zatiaľ iba nápad, prehodnotiť jeho realizáciu a uviesť ho do praxe má zmysel. Znamená to, že ak chcete zvážiť, či začať podnikať alebo nie, odpovedzte si aj na nasledujúce otázky:

 • Čo ponúkam klientom? - Pokúste sa nestranne vyhodnotiť, či zákazníci potrebujú váš produkt alebo službu, a ako sa bude líšiť od podobných produktov a služieb na trhu. Nezabudnite sa pozrieť na to, čo ponúkajú vaši konkurenti, a vyhodnotiť, čo sa im darí a čo naopak nie - skúste nájsť medzeru na trhu.
 • Komu ponúknem svoj produkt? - Nájdite si svoje cieľové publikum - tých, ktorí sa môžu zaujímať o váš produkt.
 • Kde predám svoj produkt? - Možno je vaše publikum zvyknuté nakupovať všetko na internete, alebo je možné, že váš produkt bude treba cítiť a osobne vyskúšať – v takom prípade potrebujete sklad alebo kanceláriu. Ak sa chystáte predávať tovar výlučne online, porozmýšľajte o spôsobe doručení.
 • Koľko to bude stáť? - Odhadnite, za akú cenu budete tovar predávať. Odhadnite pritom aj približné náklady na tovar a analyzujte, za akú cenu bude pripravený na nákup. Nezabudnite, že musíte pokryť všetky výdavky a pritom dosiahnuť zisk. Zároveň je dôležité, aby ste za svoje výrobky alebo služby neúčtovali príliš veľa poplatkov, inak dopyt nebude.

  Dobre premyslený plán a jeho jednotlivé  kroky sa vám potom budú premieňať na realitu omnoho jednoduchšie, pretože budete vedieť, do čoho vlastne idete.

Zdroj obrázka: Freedomz/Shutterstock.com

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Skrátené konanie k vyšším prídavkom na deti a 13. dôchodku je nezákonné, tvrdí Via Iuris
<< predchádzajúci článok
Mladého muža obvinili z týrania družky, vulgárne jej nadával aj hrozil zabitím

Dôležitá analýza pre tých, ktorí začínajú podnikať - diskusné fórum čitateľov