Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

06. februára 2007

Dražba impresionistických obrazov zlomila rekord v tržbeV pondelkovej dražbe umeleckých diel šiestich impresionistov v aukčnej sieni Sotheby´s padol rekord v tržbe - kupci neváhali dať za diela moderného umenia v prepočte takmer 5 miliárd korún. ...Zdieľať

BRATISLAVA 6. februára (WEBNOVINY) - V pondelkovej dražbe umeleckých diel šiestich impresionistov v aukčnej sieni Sotheby´s padol rekord v tržbe - kupci neváhali dať za diela moderného umenia v prepočte takmer 5 miliárd korún. Najväčší záujem bol o obraz Chaima Soutinea z roku 1921 s názvom L'Homme au Foulard Rouge, ktorý sa predal za sumu v prepočte 460 miliónov korún. Pred desiatimi rokmi sa predal za 78 miliónov korún. Zástupkyňa riaditeľa Sotheby´s Melanie Core uviedla, že sumou takmer 5 miliárd korún je to zatiaľ najziskovejšia aukcia moderného umenia v Európe.

Obraz La Foire aux Oignonsod Raoula Dufyho sa predal za 213 miliónov korún, Le Loing a Moret, en ete od Alfreda Sisleyho, ktorý namaľoval v roku 1891, za 154 miliónov korún. V ponuke boli aj diela Nauma Gaba, Wilhelma Lehmbrucka a Jacquesa Lipchitza.

Tento rekord by mohla pokoriť dnešná a štvrtková dražba konkurenčnej siene Christie´s, ktorá za ponúknuté diela môže zinkasovať viac ako 6 miliárd korún. Centrom zvýšeného záujmu je najmä jeden z portrétov pápeža, ktoré v 50. rokoch 20. storočia namaľoval Francis Bacon a ktorý bol od roku 1963 až doteraz schovaný pred zrakom verejnosti.

SITA/Reuters/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na amerického herca Daniela Baldwina vydali zatykač
<< predchádzajúci článok
Hľadajú vhodné miesto pristátia sondy na Mars