Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Technika

12. decembra 2006

Dvaja astronauti vystúpili do otvoreného vesmíruDvaja astronauti vystúpili v utorok do otvoreného vesmíru, aby nainštalovali na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) nový podporný trám, informoval americký Národný úrad pre letectvo a vesmír ...Zdieľať

HOUSTON 12. decembra (WEBNOVINY) - Dvaja astronauti vystúpili v utorok do otvoreného vesmíru, aby nainštalovali na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) nový podporný trám, informoval americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Obaja astronauti sú členmi sedemčlennej posádky raketoplánu Discovery, ktorý v utorok pristál na vesmírnej stanici s úlohou nainštalovať na ISS dvojtonovú kovovú podpornú konštrukcii, napojiť šesť riadiacich káblov a vystriedať nemeckého astronauta pôsobiaceho na stanici. Misia má okrem toho aktivovať solárne panely, ktoré na ISS inštalovali v septembri.

Posádka Discovery by mala na ISS absolvovať tri výstupy do otvoreného priestoru. Americký astronaut Robert Curbeam a jeho švédsky kolega Christer Fuglesang strávia v otvorenom priestore počas prvého výstupu šesť hodín. Americká astronautka Sunita Williamsová ostane na medzinárodnej stanici šesť mesiacov a zvyšok posádky sa o týždeň vráti s nemeckým kolegom Thomasom Reiterom na Zem.

Raketoplán Discovery odštartoval v noci zo soboty na nedeľu z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. Misia Discovery je štvrtým letom odvtedy, čo vo februári 2003 došlo ku katastrofe raketoplánu Columbia, ktorý sa rozpadol pri klesaní do atmosféry a na jeho palube zahynulo sedem astronautov.

sita,afp,ap


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Elton John je spokojný manžel
<< predchádzajúci článok
Zem opäť zasiahne meteorický roj Geminíd