28. mája 2006

Dve zlaté a jedna strieborná pre Slovensko na SP

Slovenskí reprezentanti vo vodnom slalome na pretekoch Svetového pohára v Aténach dokázali, že patria k absolútnej svetovej špičke. V slanej morskej vode olympijského areálu Helliniko vybojovali zásluhou ...

ATÉNY 28. mája (WN/SITA) - Slovenskí reprezentanti vo vodnom slalome na pretekoch Svetového pohára v Aténach dokázali, že patria k absolútnej svetovej špičke. V slanej morskej vode olympijského areálu Helliniko vybojovali zásluhou Michala Martikána v C1 a Pavla a Petra Hochschornerovcov v C2 dve zlaté a vďaka Gabriele Stacherovej v K1 žien jednu striebornú medailu. Zlato Michala Martikána bolo jubilejným 50. pre slovenské farby v pretekoch tohto rangu v histórii, Hochschornerovci už načali druhú päťdesiatku.

Trojnásobný olympijský medailista a päťnásobný majster sveta Michal Martikán zajazdil dve výborné jazdy Vo finále C1 uhájil svoj náskok, ktorý si vytvoril už v semifinále a druhou najrýchlejšou jazdou potvrdil svoje postavenie medzi absolútnou svetovou špičkou. Zdolal úradujúceho majstra sveta Austrálčana Robina Bella i olympijského víťaza z rokov 2000 a 2004 Tonyho Estangueta z Francúzska, ktorý pred necelými dvoma rokmi v tomto istom areáli získal zlato až po dodatočnej a spornej penalizácii Michala Martikána za údajný dotyk bránky vo finále. "Jazdy sa mi vydarili, mám z toho radosť. Najväčšiu radosť mám z toho, že som zajazdil rýchlejšie ako kajakári. To je veľká vec. Na to, aká krivda sa mi tu stala na olympiáde, som nemyslel. Už je to definitívne za mnou. Teší ma moje víťazstvo, nie to že Tony Estanguet skončil štvrtý," skomentoval svoje prvenstvo Michal Martikán. V desaťčlennom finále bol aj ďalší slovenský reprezentant Alexander Slafkovský. Ten v semifinále skončil siedmy, vo finále si svoje postavenie o jeden stupienok zlepšil a skončil šiesty. Tesne pred bránami finále ostal Juraj Minčík, ktorý skončil jedenásty a bol teda prvým nepostupujúcim.
Súrodenci Pavol a Peter Hochschornerovci suverénnym spôsobom zvíťazili vo finále C2. V areáli Helliniko, kde pred 21 mesiacmi obhájili titul olympijských víťazov zo Sydney 2000, vybojovali už 51. triumf slovenských farieb v pretekoch tohto rangu v histórii. Po semifinále boli až na 3. mieste, ale vo finále zajazdili fantastický čas a o takmer 4 s predstihli Čechov Mareka Jirasa s Tomášom Máderom, bronz si vybojovali Francúzi Pierre a Chrisophe Luquetovci. "V prvej jazde sme v ťažkej pasáži urobili technickú chybu a aj sme ťukli do ľavej žrdky jednej z bránok. Potom sme sa snažili zrýchliť, ale tá jazda už nebola taká plynulá, ako sme si predstavovali. Druhá už bola lepšia, povedal by som, že asi na osemdesiatpäť percent. Nejaká tá sekundička by sa ešte dala ušetriť," povedal pre agentúru SITA Pavol Hochschorner. Ďalšie dve slovenské posádky zostali pred bránami účasti vo finále. Do postupovej desiatky sa nezmestili Milan Kubáň s Mariánom Olejníkom, ktorí obsadili 11. priečku a ani Ľuboš a Peter Šoškovci, ktorí skončili na 15. mieste.
Gabriela Stacherová si vybojovala v Aténach v K1 žien striebro. Po semifinále bola tesne za stupňom víťazov, vo finále sa treťou najrýchlejšou jazdou prebojovala až na druhú priečku. "Pre študijné povinnosti som absolvovala v Aténach iba dva tréningy a prizám sa, ani tie za veľa nestáli. Preto ma výsledok príjemne prekvapil a potešil. Boli to dve dobré jazdy. Uvedomujem si, že na prvenstvo chýbalo jedenásť stotín sekundy a aj ma to trochu mrzí, ale na druhej strane musím uznať, že aj striebro je nádherné," uzavrela čerstvá absolventka vysokej školy, ktorú ešte pred ďalším kolom SP počas budúceho víkendu v nemeckom Augsburgu čaká promócia. Z prvenstva medzi kajakárkami sa tešila dvojnásobná olympijská víťazka nestarnúca Češka Štěpánka Hilgertová. Úradujúca majsterka sveta z Penrithu 2005 Elena Kaliská skončila štvrtá, od medaily ju v súčte časov zo semifinále a finále delilo 11 stotín sekundy. Vo finále sa predstavila aj tretia Slovenka - Jana Dukátová, ktorej v konečnom poradí patrila 6. priečka.
O príjemné prekvapenie pre slovenské farby sa postaral Ján Šajbidor. Vo finále najsilnejšie obsadenej kategórie kajakárov skončil na vynikajúcom 4. mieste. Od medaily ho v súčte časov zo semifinále a finále delilo 1,75 s. Po semifinále bol siedmy, vo finále zajazdil štvrtý najrýchlejší čas a to ho vynieslo až tesne za stupeň víťazov. Ďalší dvaja slovenskí reprezentanti neuspeli už v semifinále. Tomáš Mráz skončil na 14. mieste, od postupu medzi elitnú desiatku ho delilo 72 stotín sekundy. Marcel Potočný po výbornom výkone v sobotnej kvalifikácii v semifinále nezvládol nástrahy trate, vynechal jednu z bránok a 50 trestných sekúnd ho v 40-člennom štartovom poli zaradilo až na 36. pozíciu. Z prvenstva v tejto kategórii sa tešil Talian Daniele Molmenti.

Súhrn výsledkov:
K1 žien:
1. Štěpánka Hilgertová (ČR) 207,57 (4), 2. Gabriela Stacherová (SR) 207,69 (2), 3. Irena Pavelková (ČR) 208,55 (2), 4. Elena Kaliská (SR) 208,66 (4), 5. Jennifer Bongardtová 209,21 (2), 6. Jana Dukátová (SR) 209,29 (8), 7. Mathilde Picheryová (Fr.) 213,75 (4), 8. Marie Rihošková (ČR) 216,05 (2), 9. Claudia Bärová (Nem.) 217,12 (6), 10. Aline Tornareová (Fr.) 223,02 (10)

finále C1:
1. Michal Martikán (SR) 184,34 (0 tr. sekúnd), 2. Robin Bell (Austr.) 185,28 (2), 3. Jan Benzien (Nem.) 187,79 (0), 4. Tony Estanguet (Fr.) 102,68 (4), 5. Tomáš Indruch (ČR) 193,23 (0), 6. Alexander Slafkovský (SR) 193,78 (4), 7. Jordi Sangra (Šp.) 195,62 (2), 8. David Florence (V. Brit.) 196,58 (2), 9. Nico Bettge (Nem.) 197,24 (4), 10. Leopold Fuchs (Rak.) 197,83 (6), - 11. Juraj Minčík (SR) 99,03 (2) - nepostúpil do finále

K1 muži:
1. Daniele Molmenti (Tal.) 184,51 (0), 2. Erik Pfannmöller (Nem.) 185,50 (2), 3. Alexander Grimm (Nem.) 186,12 (0), 4. Ján Šajbidor (SR) 187,87 (2), 5. Eoin Rheinisch (Ír.) 188,61 (4), 6. Julien Billaut (Fr.) 188,96 (6), 7. Herwig Natmessnig (Rak.) 190,90 (4), 8. Robert Bouten (Hol.) 194,13 (0), 9. Jure Meglič (Slovin.) 196,29 (4), 10. Tomáš Kobeš (ČR) 235,03 (50),... 14. Tomáš Mráz 94,42 (2), 36. Marcel Potočný (obaja SR) 152,66 (56) - do finále nepostúpili

C2:
1. Pavol a Peter Hochschornerovci (SR) 200,66 (2), 2. Marek Jiras, Tomáš Máder (ČR) 204,57 (2), 3. Pierre Luquet, Chrisophe Luquet (Fr.) 205,09 (0), 4. Timothy Baillie, Etienne Stott (V. Brit.) 206,71 (0), 5. Andrea Benetti, Erik Masoero (Tal.) 208,88 (2), 6. Martin Braud, Cedric Forgit (Fr.) 210,55 (2), 7. Felix Michel, Sebastian Piersig (Nem.) 210,69 (4), 8. Václav Hradílek, Štepán Sehnal (ČR) 211,30 (2), 9. Lukáš Prinda, Marek Vladár (ČR) 213,29 (4), 10. Ming-hai Hu, Jun-rong Šu (Čína) 215,49 (4), - 11. Milan Kubáň, Marián Olejník 106,41 (0),... 15. Ľuboš a Peter Šoškovci 109,47 (4) - nepostúpili do finále

FOTO : SITA/AP