Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. novembra 2021

Einsteinov rukopis sa vydražil v Paríži, kupec zaplatil 11 miliónov eurRukopis s výpočtami, ktoré vykonal Albert Einstein, keď sa pokúšal sformulovať svoju teóriu relativity, predali v aukcii v Paríži za 11 miliónov eur. Informoval o tom spravodajský portál ...Zdieľať
gettyimages 1189377535 676x440 25.11.2021 (Webnoviny.sk) - Rukopis s výpočtami, ktoré vykonal Albert Einstein, keď sa pokúšal sformulovať svoju teóriu relativity, predali v aukcii v Paríži za 11 miliónov eur. Informoval o tom spravodajský portál BBC.


Teória, publikovaná v roku 1915, zmenila ľudské chápanie priestoru, času a gravitácie. Rukopis výpočtov napísali v rokoch 1913 - 1914 Einstein a jeho švajčiarsky kolega Michele Besso, ktorý dokument uchovával.

Aukčný dom Christie's pochválil Bessa za jeho pokrokové myslenie pri záchrane rukopisu. „Einstein je niekto, kto si uchovával veľmi málo poznámok, takže už len fakt, že rukopis prežil a dostal sa k nám, ho robí výnimočným,“ povedal Vincent Belloy, expert z aukčného domu.

Dokumenty obsahujú výpočty napísané čiernym perom a podľa Belloya ukazujú množstvo chýb na ceste k sformulovaniu teórie. Meno nového majiteľa 54-stranového dokumentu neprezradili.


Zdroj: Webnoviny.sk - Einsteinov rukopis sa vydražil v Paríži, kupec zaplatil 11 miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Europoslanci kritizovali diskrimináciu Rómov v krajinách Únie a vyzvali na zastavenie ich kriminalizácie
<< predchádzajúci článok
Miroslav Žbirka dostane in memoriam cenu Alexandra Dubčeka, vláda ocení aj Jána Kuciaka s Martinou Kušnírovou

Einsteinov rukopis sa vydražil v Paríži, kupec zaplatil 11 miliónov eur - diskusné fórum čitateľov