Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

12. mája 2014

Envirofilm 2014 je nielen jubilujúci, ale aj rekordnýV pondelok 12. mája 2014 sa v Banskej Bystrici uskutočnila tlačová konferencia pred začiatkom jubilejného 20. ročníka Medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí Envirofilm. Na snímke riaditeľ festivalu Ján Ilavský.Zdieľať
V pondelok 12. mája 2014 sa v Banskej Bystrici uskutočnila tlačová konferencia pred začiatkom jubilejného 20. ročníka Medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí Envirofilm. Na snímke riaditeľ festivalu Ján Ilavský. Foto: TASR/Dušan Hein
 
Banská Bystrica 12. mája (TASR) – Medzinárodný festival filmov o životnom prostredí Envirofilm 2014, ktorý sa v Banskej Bystrici začína 19. mája a potrvá do 24. mája, bude nielen jubilejný, ale aj rekordný.


"Do 20. ročníka Envirofilmu prihlásilo svoje diela rekordných 37 krajín a počet filmov sa ustálil na čísle 154. Najviac ich bolo zo Slovenska, Nemecka, Česka a Francúzska," hovorí štátny tajomník Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR a riaditeľ festivalu Ján Ilavský.

"Výberová komisia mala ťažkú úlohu - vybrať tie najlepšie. Z nich napokon vybrala do finále 63 filmov, ktoré budú súťažiť o hlavnú cenu," dodáva Ilavský.

Najviac filmov vo finále Envirofilmu až 16 je slovenských, 13 nemeckých, osem českých a štyri francúzske. Po prvý raz v histórii festivalu bol do súťaže prihlásený aj film z Demokratickej republiky Kongo. Dokument Park zvierat nakrútili v koprodukcii s Talianskom. Okrem neho o hlavnú cenu zabojujú aj filmy z Arménska, Austrálie, Belgicka, Číny, Dánska, Holandska, Iránu, Írska, Taiwanu, ako aj z ďalších krajín.

Diváci si budú môcť súťažné filmy pozrieť bezplatne, každý deň v kinosále Múzea SNP v Banskej Bystrici.

Už tradične organizátori očakávajú veľký záujem návštevníkov Envirofilmu o filmára Pavla Barabáša. Jeho Nové príbehy tatranských štítov a premiéra filmu Polárnik je na programe v stredu 21. mája. Večer s Pavlom Barabášom zakončí beseda s ním a jeho hosťami.

 


Nemenej známy je aj český filmár Steve Lichtag. Atraktívne spomienky a jeho aktuálna filmová tvorba pod názvom 20 rokov v hlbinách čaká na divákov vo štvrtok 22. mája v rámci slávnostného filmového večera.

V tomto roku jubiluje nielen Envirofilm, ale aj mnohí filmári. Je ním i slovenský režisér Juraj Lihosit, ktorý zavíta do Banskej Bystrice hneď v prvý deň festivalu, v pondelok 19. mája. V kinosále múzea premietnu jeho vojnovú drámu z obdobia SNP Ako sa Vinco zaťal a nasledovať bude beseda s jubilujúcim, 70-ročným režisérom a s riaditeľom Múzea SNP Stanislavom Mičevom.

V utorok 20. mája si zasa na nedožitých 90 rokov svojho otca Jozefa Kronera zaspomína spolu s divákmi jeho dcéra, herečka Zuzana Kronerová. V kinosále premietnu slovenskú klasiku z roku 1958 Statočný zlodej a aj portrét tohto nášho významného umelca.

Slávnostné udeľovanie cien Envirofilmu sa uskutoční v piatok 23. mája a festival ukončí sobotňajšia prehliadka víťazných filmov.

"Ministerstvo životného prostredia považuje Envirofilm za jednu z hlavných akcií, ktorá propaguje myšlienky ochrany prírody a životného prostredia. Prostredia, ku ktorému sa človek správa veľakrát necitlivo," dodáva Ilavský.

Vyhlasovateľom medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí Envirofilm je MŽP SR, organizátorom Slovenská agentúra životného prostredia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sestry sa sťažujú na nezáujem štátu, ministerstvo ich nechápe
<< predchádzajúci článok
Washingtonov pamätník po troch rokoch opráv sprístupnili verejnosti

Envirofilm 2014 je nielen jubilujúci, ale aj rekordný - diskusné fórum čitateľov