Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. marca 2019

EP kritizuje krajiny, že odmietli obnoviť čierny daňový zoznam EÚIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Brusel/Štrasburg 14. marca (TASR) - Európsky parlament (EP) vyjadril vo štvrtok v Štrasburgu poľutovanie nad tým, že členské štáty EÚ potopili snahu Európskej komisie zaradiť na čierny zoznam EÚ v oblasti prania špinavých peňazí nové krajiny. Podľa členských štátov bol proces aktualizácie čierneho zoznamu nejasný a právne napadnuteľný.


Uznesenie EP je reakciou na minulotýždňové rozhodnutie Rady EÚ zamietnuť návrh aktualizovaného zoznamu, na ktorom by sa malo ocitnúť 23 krajín, ktoré vykazujú nedostatky v boji proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. Zoznam vysokorizikových krajín vypracovala Európska komisia na základe smernice proti praniu špinavých peňazí.

Poslanci ocenili úsilie eurokomisie zamerané na zostavenie čierneho zoznamu na základe prísnych kritérií a pripomenuli, že tento prístup bol v minulosti akceptovaný EP i ministrami členských štátov.

Uznesenie upozornilo, že krajiny, ktoré sa majú ocitnúť na čiernom zozname, vyvíjajú diplomatický a lobistický tlak (najmä zo strany Spojených štátov a Saudskej Arábie), aby k tomu nedošlo. Takýto tlak by však podľa poslancov nemal oslabiť schopnosť EÚ bojovať proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

Parlament preto presadzuje, aby sa postup preverovania krajín a následného prijímania rozhodnutí uskutočňoval výlučne na základe dohodnutej metodiky.

Uznesenie sa tiež venuje Rusku, ktoré nebolo zaradené na čierny zoznam, avšak europoslanci pripomenuli, že opatrenia Moskvy v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu vykazujú nedostatky, ktoré vyvolali znepokojenie viacerých parlamentných výborov.

Európska komisia by po zamietavom stanovisku ministrov mala navrhnúť nový zoznam vysokorizikových krajín, následne Európsky parlament a Rada EÚ budú mať mesiac na to, aby zoznam vetovali. Ak sa tak nestane, ten automaticky vstúpi do platnosti.

Komisiou navrhovaný čierny zoznam pozostával z 23 krajín a území: Afganistan, Etiópia, Irak, Irán, Jemen, Kórejská ľudovodemokratická republika, Pakistan, Srí Lanka, Sýria, Trinidad a Tobago a Tunisko sa na nej nachádzajú už dnes. Zoznam sa mal rozšíriť o Americké Panenské ostrovy, Americkú Samou, Bahamy, Botswanu, Ghanu, Guam, Líbyu, Nigériu, Panamu, Portoriko, Samou a Saudskú Arábiu.

Zaradenie nejakej krajiny či územia na čierny zoznam núti takzvané povinné subjekty, akými sú banky, kasína či realitné kancelárie, uplatňovať pravidlá zvýšenej ostražitosti a povinnej kontroly pri transakciách, ktorých súčasťou sú tieto krajiny. Mal by zabezpečiť, že finančný systém EÚ bude pripravený zabrániť riziku prania špinavých peňazí a financovania terorizmu prostredníctvom týchto krajín.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
KDH je za odvolanie ministra dopravy Á. Érseka
<< predchádzajúci článok
NATO zverejnilo správu o výdavkoch na obranu, 7 krajín prekročilo cieľ

EP kritizuje krajiny, že odmietli obnoviť čierny daňový zoznam EÚ - diskusné fórum čitateľov