Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. októbra 2021

EÚ ponúka zlepšenia pre severoírsky protokol, Šefčovič bude v piatok rokovať s FrostomEurópska únia v stredu predstavila nové návrhy pre severoírsky protokol. PodpredsedaZdieľať
maros sefcovic 676x451 13.10.2021 (Webnoviny.sk) - Európska únia v stredu predstavila nové návrhy pre severoírsky protokol. Podpredseda Európskej komisie, Slovák Maroš Šefčovič, načrtol možné zníženie kontrol potravín, rastlín a zvierat o 80 % a administratívy v prípade dopravných spoločností o polovicu.


Spojené kráľovstvo však trvá na ďalšej zásadnej zmene. Chce, aby EÚ postúpila právny dohľad nad akýmikoľvek obchodnými spormi nezávislej arbitráži. S takýmto ústupkom však EÚ zatiaľ nesúhlasila.

Cieľom takzvaného severoírskeho protokolu je zabrániť situácii, keď by tovary z Británie vstupovali na spoločný trh EÚ bez preclenia, a zároveň garantovať pokračovanie otvorenej hranice medzi Severným Írskom a Írskou republikou ako súčasťou európskeho spoločenstva.

Unionisti však namietajú, že vytvára obchodnú hranicu medzi Veľkou Britániou a Severným Írskom, čo podkopáva ich pozíciu ako súčasti Spojeného kráľovstva. Londýn tiež považuje kontroly tovarov na hranici za obťažujúce a chce preto zmeniť príslušné časti brexitovej dohody.

Šefčovič sa v piatok v Bruseli stretne s britským ministrom pre brexit Davidom Frostom a spoločne prediskutujú riešenia, ktoré by mohli pomôcť dostať zo slepej uličky vzťahy medzi EÚ a Britániou týkajúce sa severoírskeho protokolu i ďalších problematických otázok.


Zdroj: Webnoviny.sk - EÚ ponúka zlepšenia pre severoírsky protokol, Šefčovič bude v piatok rokovať s Frostom © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Súdnictvo na Slovensku je medzi ľuďmi vnímané ako slabé a nedôveryhodné
<< predchádzajúci článok
Na Kanárske ostrovy sa plavilo viac ako 200 migrantov, španielske úrady ich zachránili

EÚ ponúka zlepšenia pre severoírsky protokol, Šefčovič bude v piatok rokovať s Frostom - diskusné fórum čitateľov