Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. apríla 2011

EÚ sa nepáči tempo Slovenska pri vyraďovaní jadraEurópskej únii (EÚ) sa nepáči tempo Slovenska pri vyraďovaní jadrových elektrární. “Europoslanci prijali správu o účinnosti financovania EÚ ...Zdieľať
mochovce Jadrová elektráreň MochovceFoto: SITA/Martin Havran BRATISLAVA 5. apríla (WEBNOVINY) - Európskej únii (EÚ) sa nepáči tempo Slovenska pri vyraďovaní jadrových elektrární. “Europoslanci prijali správu o účinnosti financovania EÚ v oblasti vyraďovania jadrových elektrární v nových členských štátoch, pričom skritizovali prípady nedodržiavania pôvodne stanovených termínov, nedostatku koordinácie a možného míňania prostriedkov EÚ na iné energetické projekty zo strany Slovenska, Bulharska a Litvy,“ informovala tlačová tajomníčka Európskeho parlamentu na Slovensku Ivana Janíková Stavrovská.


Slovensko, Litva a Bulharsko v súčasnosti čerpajú finančné prostriedky EÚ určené na vyradenie troch starých jadrových elektrární z prevádzky. Slovenských Jaslovských Bohuníc, litovskej Ignaliny, a bulharského Kozloduja. “V prípade Jaslovských Bohuníc poslanci vítajú pokrok v plnení programu. Zároveň ale konštatujú, že zatiaľ čo pomoc EÚ je projektovaná predovšetkým na vyradenie reaktorov elektrárne V1 a na zabezpečenie dodávok, vnútroštátny jadrový fond nevyčlenil žiadne zdroje určené osobitne na financovanie prebiehajúceho projektu vyraďovania z prevádzky A1,“ dodala Stavrovská. Zároveň európski poslanci podľa nej kritizujú závažné meškania pri rekonštrukcii systému fyzickej ochrany oblasti, projektu nakladania s tzv. historickým odpadom a výstavbe dočasného skladiska rádioaktívneho odpadu v Bohuniciach.

Európsky dvor audítorov má na jeseň tohto roku vypracovať osobitnú správu o audite programov vyradenia uvedených troch elektrární z prevádzky. Poslanci európsky dvor požiadali, aby v správe o výsledkoch auditu okrem iného objasnil či boli finančné prostriedky použité na účely, na ktoré boli určené; či boli dodržané postupy verejného obstarávania; či pridelené finančné prostriedky prispeli k zvýšeniu bezpečnosti pri vyraďovaní z prevádzky; ako aj to, či medzi tromi súčasnými programami existovala správna koordinácia. Európsku komisia by mala na žiadosť europoslancov zriadiť koordinačný tím, ktorý by mal dohliadať na stanovené plány s jasným harmonogram a doterajšie využitie pridelených finančných prostriedkov.

Počas súčasného dlhodobého rozpočtového rámca Európskej únie na roky 2007 až 2013 sa podpora Únie pre oblasť vyraďovania jadra odhaduje pre Jaslovské Bohunice na 613 mil. eur, pre litovskú jadrovú elektráreň Ignalinaa 1,367 mil. eur a pre bulharskú elektráreň Kozloduj 868 mil. eur. “Pokiaľ má EÚ aj naďalej podporovať programy po roku 2013, je podľa Európskeho parlamentu potrebné, aby sa situácia zlepšila,“ uzavrela Stavrovská.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Objem obchodov na BCPB v marci výrazne vzrástol
<< predchádzajúci článok
OKS: Dohoda na odvodoch pre živnostníkoch je neuspokojivá

EÚ sa nepáči tempo Slovenska pri vyraďovaní jadra - diskusné fórum čitateľov