Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. júla 2022

Europarlament prijal uznesenie slovenskej poslankyne Lexmann o zatknutí hongkonského kardinálaEurópsky parlament vo štvrtok prijal uznesenie o nedávnom zatknutí ...Zdieľať
241863131_1221979841610239_4733034443671802925_n 676x451 9.7.2022 (Webnoviny.sk) - Európsky parlament vo štvrtok prijal uznesenie o nedávnom zatknutí kardinála Josepha Zena v Hongkongu. Iniciátorkou a autorkou spomenutého dokumentu je slovenská europoslankyňa Miriam Lexmann.


V uznesení europoslanci vyzývajú členské krajiny, aby boli nápomocné prenasledovaným prodemokratickým aktivistom a všemožne podporili kardinála Zena a všetkých prenasledovaných, súdených a väznených náboženských lídrov.

Európski poslanci tiež apelujú na všetky demokratické krajiny a OSN, aby spoločne zvýšili diplomatické úsilie na prepustenie zadržaných, ukončenie prenasledovania a porušovania ľudských práv.

Boj za slobodu


Kardinál Joseph Zen je symbolom hongkonského boja za slobodu a demokraciu. Tieto hodnoty začala v posledných rokoch neraz až brutálne porušovať Čínska komunistická strana, ktorá prestala rešpektovať medzinárodné dohovory chrániace politickú autonómiou Hongkongu,“ uviedla Lexmann v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslala kancelária europoslankyne.

Aktuálne uznesenie Európskeho parlamentu, ktorého som autorkou, znovu dôrazne apeluje na stiahnutie všetkých obvinení voči kardinálovi Zenovi a jeho spolupracovníkom a vyzýva EÚ, aby prijala sankcie voči tým, ktorí sú zodpovední za pokračujúce porušovanie ľudských práv v tejto enkláve,“ dodala Lexmann.

Na sankčnom zozname


Rezolúcia tiež vyzýva Európsku úniu, aby prehodnotila dohodu medzi Európskym spoločenstvom a Hongkongom/Čínou o spolupráci v colných záležitostiach, ako aj štatút Hongkonského hospodárskeho a obchodného úradu v Bruseli a kreslo Hongkongu vo Svetovej obchodnej organizácii.

Nesmieme dovoliť, aby Čínska komunistická strana profitovala z Hongkongu ako slobodného mesta a zároveň ničila jeho autonómiu, slobodu, ochranu základných práv, vrátane slobody náboženského vyznania a pošliapavala tak ľudskú dôstojnosť,“ upozorňuje Miriam Lexmann.

Tá sa vlani v marci ocitla na sankčnom zozname Pekingu pre jej ľudskoprávne aktivity.


Zdroj: Webnoviny.sk - Europarlament prijal uznesenie slovenskej poslankyne Lexmann o zatknutí hongkonského kardinála © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Špecializovaný trestný súd vytýčil začiatok súdneho procesu v kauze Mýtnik na október
<< predchádzajúci článok
Rokovací poriadok NR SR má nové pravidlá, prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu