19. marca 2021

EURÓPSKA LIGA: Futbalisti Slavie Praha i Manchestru United postúpili do štvrťfinále Európskej ligy UEFA 2020/2021.

Tottenham Hotspur prehral v Záhrebe v riadnom čase s Dinamom a muselo sa predlžovať.

EURÓPSKA LIGA: Slavia dobyla Ibrox Park

Futbalisti Slavie Praha i Manchestru United postúpili do štvrťfinále Európskej ligy UEFA 2020/2021. Slavia v základnej zostave s Jakubom Hromadom vyhrala na pôde Glasgowa Rangers 2:0, Manchester triumfoval na San Sire nad AC Miláno 1:0. Postup si zabezpečili aj Ajax Amsterdam a FC Villarreal.

Prvý duel európskych gigantov v Anglicku sa skončil 1:1. Na milánskom San Sire chýbali v prvom polčase šance, domáci Krunič v závere v nádejnej pozícii vystrelil nepresne. Červení diabli otvorili skóre v 49. minúte, keď sa po sérii šancí šikovne presadil Pogba, ktorý do druhého dejstva vystriedal Rashforda. Rossoneri na nepriaznivý vývoj reagovali nasadením doliečeného Ibrahimoviča, ani on sa ale proti bývalým spoluhráčom nepresadil.

Z postupu sa tešil aj slovenský reprezentant Hromada, ktorý hral do 58. minúty. Na Ibroxe gólovo udrel český majster už v 14. minúte, keď Olayinka prudkou hlavičkou poslal loptu presne k pravej žrdi. V ďalšom priebehu to bol najmä boj s množstvom súbojov. V druhom dejstve striedajúci domáci Roofe dostal červenú kartu len po šiestich minútach pobytu na ihrisku, keď vysokou nohou kopol do hlavy brankára Kolářa a spôsobil mu krvavé zranenie. Nahradiť ho musel 18-ročný mladík Vágner. Po domácej remíze 1:1 to zošívaní v Glasgowe napokon zvládli perfektne, pretože v 73. minúte dostal po faule druhú žltú, resp. červenú kartu domáci Balogun a z následného priameho kopu výstavne trafil Stanciu.

Villarreal si z Kyjeva priniesol náskok 2:0 a Dynamu dal rovnaký počet gólov už v prvom polčase. Hlavičkou a nekompromisnou bombou po chybnej rozohrávke hostí sa presadil Moreno. Ajax zvíťazil v Berne : a potvrdil domáci vysoký triumf 3:0 z prvého zápasu.

Futbalisti Arsenalu Londýn, AS Rím a FC Granada postúpili do štvrťfinále Európskej ligy UEFA 2020/2021. "Gunners" vo štvrtok prenikli do elitnej osmičky napriek domácej prehre s Olympiakosom Pireus 0:1. AS Rím zvíťazil v Kyjeve nad Šachtarom Doneck 2:1, Granade stačila prehra 1:2 s Molde v Budapešti. Tottenham Hotspus prehral v Záhrebe s Dinamom 0:3 po predĺžení a vypadol, keď sa po hetriku stal jeho katom chorvátsky reprezentačný útočník Mislav Oršič.

"Gunners" mali pohodlný náskok z prvého zápasu (3:1) a na Emirates Stadium mohli ísť do vedenia v 18. minúte vďaka Pepemu, jeho strela z uhla však opustenú bránku minula. Gréci mali vzápätí veľkú šancu na otvorenie skóre, El Arabi však v brejku trafil len domáceho brankára. Keď tutovku nevyužil ani domáci kapitán Aubameyang, polčas sa skončil bez gólov. Na začiatku druhého polčasu sa predsa len presadil El Arabi a dal duelu zápletku. Domáci mali viacero šancí na vyrovnanie, no nevyužili ani vylúčenie hosťujúceho Baa z 82. minúty. Napriek tomu im to stačilo na postup.

Molde nastúpilo proti Granade v Puskásovej Aréne v Budapešti. Úvodný polčas vyhralo 1:0, keď si dal vlastný gól Vallejo. Účastník La Ligy vyrovnal v 72. minúte, keď sa po centri na bližšiu žrď presadil hlavou Soldado. V 90. minúte rozhodol o triumfe domácich z penalty Hestad.

V Kyjeve sa domáci Šachtar Doneck snažil aktívne dostať AS Rím do úzkych, ale nevedel si vytvoriť súvislejší tlak. Na začiatku druhého dejstva aj so šťastím hlavou otvoril skóre hosťujúci Mayoral v 48. minúte. Domácim sa podarilo odpovedať o desať minút, keď Moraes v páde dorazil hlavičkovú prihrávku spoluhráča na zadnej tyči. Mayoral ale v 72. minúte strelil druhý gól "vlkov" a rozhodol o triumfe a postupe účastníka Serie A.

V Záhrebe na Maksimire mali oba tímy v prvom polčase po jednej veľkej šanci. Najprv mohol znížiť manko Majer, ale v dobrej pozícii tesne minul pravú žrď. Na konci polčasu sa dostal do zakončnia hosťujúci Kane, ale neprepálil domáceho brankára. Postupové karty zamiešal v 62. minúte Oršič exportnou obaľovačkou z hranice šestnástky do ľavého horného rohu bránky Spurs. Ten istý hráč zmazal stratu Chorvátov v 83. minúte, keď nikým nekrytý v šestnástke hostí tvrdou bombou využil presnú prihrávku od spoluhráča. Duel tak dospel do predĺženia a v ňom sa stal hrdinom disponovaný 28-ročný Oršič. V 106. minúte si urobil zo súperových hráčov "kužele" a dravý slalomový prienik zakončil nechytateľnou strelou k pravej žrdi. V záverečnej päťminútovke mali zverenci portugalského kouča Joseho Mourinha obrovskú šancu streliť postupový gól, ale fatálne zlyhal pri strele do odkrytej bránky Kane, keď jeho strelu parádne zlikvidoval brankár Livakovič.

Futbalisti Tottenhame reagujú po inkasovaní hetriku z kopačky futbalistu Dinama Záhreb Mislava Oršiča v predĺžení odvety osemfinále Európskej ligy Dinamo Záhreb - Tottenham Hotspur v Záhrebe vo štvrtok 18. marca 2021.

Žreb štvrťfinále, semifinále a finále je na programe v piatok 19. marca.

odvety osemfinále EL 2020/2021:

Dinamo Záhreb - Tottenham Hotspur 2:0 (0:0) - predlžuje sa

Góly: 62. a 83. Oršič. Rozhodoval: Massa (Tal.)

/prvý zápas 0:2/

Arsenal Londýn - Olympiakos Pireus 0:1 (0:0)

Gól: 51. El Arabi, ČK: 82. Ba (Olympiakos). Rozhodoval: Del Cerro Grande (Šp.)

/prvý zápas 3:1, do štvrťfinále postúpil Arsenal/

Molde FK - FC Granada 2:1 (1:0) - hralo sa v Budapešti

Góly: 29. Vallejo (vlastný), 90. Hestad (z 11 m) - 72. Soldado. Rozhodoval: Jovanovič (Srb.)

/prvý zápas 0:2, do štvrťfinále postúpila Granada/

Šachtar Doneck - AS Rím 1:2 (0:0) - hralo sa v Kyjeve

Góly: 59. Moraes - 48. a 72. Mayoral. Rozhodoval: Lahoz (Šp.)

/prvý zápas 0:3, do štvrťfinále postúpil Rím/

AC Miláno - Manchester United 0:1 (0:0)

Gól: 49. Pogba. Rozhodoval: Brych (Nem.)

/prvý zápas 1:1, do štvrťfinále postúpil Manchester United/

FC Villarreal - Dynamo Kyjev 2:0 (2:0)

Góly: 13. a 36. Moreno. Rozhodoval: Ekberg (Švéd.)

/prvý zápas 2:0, do štvrťfinále postúpil Villarreal/

Glasgow Rangers - Slavia Praha 0:2 (0:1)

Góly: 14. Olayinka, 74. Stanciu, ČK: 61. Roofe, 73. Balogun (obaja Rangers). Rozhodoval: Grinfeld (Izr.)