Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. mája 2006

Európska únia rokovala o bezpečnosti a hrozbe terorizmuEurópska únia v piatok rokovala o možnostiach boja proti terorizmu na bezpečnostnej konferencii vo Viedni, kde účastníci veľkú pozornosť venovali otázke zatknutia Ratka Mladiča obvineného z ...Zdieľať

VIEDEŇ 5. mája (WN/SITA/AFP) - Európska únia v piatok rokovala o možnostiach boja proti terorizmu na bezpečnostnej konferencii vo Viedni, kde účastníci veľkú pozornosť venovali otázke zatknutia Ratka Mladiča obvineného z vojnových zločinov a jeho vydania medzinárodnej spravodlivosti srbskými úradmi. Srbský minister vnútra Dragan Jočič v tejto súvislosti uviedol, že zatknutie Mladiča "bude vyriešené veľmi skoro." Európska únia na konferencii podpísala dohodu o policajnej spolupráci s balkánskymi štátmi.

Americký minister spravodlivosti Alberto Gonzales upozornil na rastúcu hrozbu terorizmu, proti ktorej nemôže bojovať osamotená krajina. Rakúske predsedníctvo EÚ oznámilo dohodu o medzinárodnom partnerstve vrátane jej "strategického partnerstva" s Ruskom a USA na zvýšenie spolupráce v boji proti terorizmu, prevádzačstvu, pašovaniu drog a ďalším cezhraničným zločinom. "Európska únia musí nájsť odpoveď na hrozbu, ktorú pre bezpečnosť predstavuje terorizmus, organizovaný zločin, korupcia a drogy, ako aj riadenie migračného toku," uviedla rakúska ministerka vnútra Liese Prokopová vo vyhlásení rakúskeho predsedníctva EÚ pod názvom Viedenská deklarácia o bezpečnostnom partnerstve.

Deklaráciu prijalo 50 krajín a organizácií vrátane viacerých arabských štátov, uviedla Prokopová na záver dvojdňovej medzinárodnej konferencie o vnútornej bezpečnosti. Deklarácia je základom zvýšenej spolupráce medzi EÚ a ďalšími krajinami v boji proti organizovanému zločinu. Ďalším dokumentom schváleným na podujatí je Konvencia o policajnej spolupráci pre juhovýchodnú Európu zameraná na rozvoj kooperácie medzi krajinami západného Balkánu a EÚ. Cieľom je nárast vzájomnej výmeny informácií a spolupráce vo vyšetrovaní a cezhraničnom prenasledovaní podozrivých v rámci zosúlaďovania juhovýchodnej Európy so štandardmi EÚ.

Konvenciu podpísalo Albánsko, Bosna a Hercegovina, Macedónsko, Moldavsko, Srbsko a Čierna Hora a Rumunsko. Rakúsko, Nemecko, Chorvátsko a policajné sily únie Europol poskytnú expertízu na pomoc pri opatreniach. Na viedenskej konferencii sa zúčastnili ministri EÚ a kandidátskych štátov, krajín západného Balkánu a ďalších európskych, afrických a blízkovýchodných štátov, ako aj Rusko a USA.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Požiar na britskej lodi so 708 cestujúcimi sa podarilo uhasiť
<< predchádzajúci článok
Rezignoval šéf americkej tajnej služby CIA