Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. decembra 2018

Európski socialisti potvrdili Timmermansa ako kandidáta do eurovoliebPrvý podpredseda Európskej komisie (EK) Frans TimmermansZdieľať
Prvý podpredseda Európskej komisie (EK) Frans Timmermans Foto: TASR/AP
Lisabon 8. decembra (TASR) - Strana európskych socialistov (PES) v sobotu na zjazde v Lisabone potvrdila Holanďana Fransa Timmermansa ako lídra svojej kandidátky pre májové voľby do Európskeho parlamentu (EP) a kandidáta na post predsedu Európskej komisie (EK), informovala agentúra DPA.


Timmermans, ktorý zastáva funkciu prvého podpredsedu Európskej komisie, by chcel byť nástupcom jej súčasného predsedu Jeana-Clauda Junckera. Luxemburský politik je na čele EK od roku 2014.

Holanďanovým najväčším rivalom v boji o kreslo predsedu bude nemecký konzervatívny politik Manfred Weber, ktorý je kandidátom Európskej ľudovej strany (EPP/EĽS).

"Je to o voľbe medzi Manfredom Weberom z Bavorska a Fransom Timmermansom z Európy," uviedol generálny tajomník PES Achim Post na piatkovom otvorení zjazdu strany v Lisabone. "Frans, spoliehame sa na teba a ty sa môžeš spoľahnúť na nás," povedal.

O post šéfa EK chcel pôvodne zabojovať aj podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič. Slovenský eurokomisár sa však začiatkom novembra rozhodol podporiť Timmermansa ako jediného kandidáta strany.

Európske sociálnodemokratické a ľavicové strany budú v májových voľbách čeliť populistickým a krajne pravicovým stranám, ktorých popularita narastá, dodáva DPA.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pravidelné online aukcie fotografií pre Úsmev ako dar pomôžu deťom
<< predchádzajúci článok
V Bratislave protestovali proti násiliu na ženách a za rodovú rovnosť

Európski socialisti potvrdili Timmermansa ako kandidáta do eurovolieb - diskusné fórum čitateľov