Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. februára 2013

Exprimátora Prešova odsúdil súd na päť rokov väzeniaŠpecializovaný trestný súd dnes odsúdil na päť rokov exprimátora Prešova Milana Benča za prípravu subvenčného podvodu a poškodzovanie finančných záujmov európskych spoločenstiev. ...Zdieľať
milan benc PREŠOV 5. februára (WEBNOVINY) – Špecializovaný trestný súd dnes odsúdil na päť rokov exprimátora Prešova Milana Benča za prípravu subvenčného podvodu a poškodzovanie finančných záujmov európskych spoločenstiev.


Kauza súvisí s projektom priemyselného parku IPZ Prešov – Záborské, na ktorý chcelo mesto získať v roku 2005 nenávratnú dotáciu z eurofondov a od štátu.

Celková suma príspevku bola 7,6 milióna eur. Súd napokon konanie obžalovaného zhodnotil ako navodzovanie podmienok na to, aby k skutkom došlo, preto vo verdikte hovorí o štádiu prípravy. To aj zmiernilo trest, lebo pri takýchto dokonaných skutkoch je za ne trest minimálne 10 rokov väzenia.

Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný, exprimátor sa hneď odvolal.


Mesto nezískalo podiel vo firme

Podľa obžaloby exprimátor ako štatutár mesta v žiadosti o poskytnutie dotácie nedal agentúre SARIO niektoré povinné údaje. Hlavným problémom podľa prokuratúry bolo, že do času podpísania zmluvy mesto nezískalo podstatný podiel vo firme, ktorá park mala spravovať.

V žalobe sa exprimátorovi vyčíta aj situácia s pozemkami, na ktorých mal park stáť. V čase žiadosti mesto nemalo uzavretú nájomnú zmluvu na najmenej 15 rokov po skončení budovania projektu. Exprimátor nepredložil dodatok zmluvy, podľa ktorej mesto prišlo o predkupné právo, ktoré prešlo na vtedy súkromnú IPZ Prešov.

Prokurátor na súde tvrdil, že cieľom konania exprimátora bolo zabezpečiť neoprávnenú výhodu pre súkromnú firmu, pričom finančný príspevok bol určený verejnému sektoru.

Obhajca exprimátora namietal, že jeho klient ani len nepredkladal žiadosť o príspevok, urobil tak zástupca spomínanej firmy. Preto exprimátora podľa advokáta nemožno viniť z toho, že k žiadosti nepredložil povinné doklady. Namietal aj sumu poskytnutého príspevku, ktorá bola podľa neho len rámcová. Jej reálna výška závisela od skutočnej ceny investície, napokon ani k poskytnutiu celého príspevku nedošlo. Pripomenul, že kým bol Milan Benč primátorom, tak nebola podaná žiadna žiadosť o vyplatenie peňazí z príspevku na refundáciu nejakých prác. Stalo sa tak až za jeho nástupcu. Mesto podľa jeho slov od začiatku deklarovalo záujem mať podiel vo firme, čomu sa ona ani nebránila. Reálne sa to neskôr aj stalo. Upozornil, že ak by žiadosť v poriadku nebola, SARIO nemusela príspevok schváliť.


Žiadosť o príspevok vraj nepodával

Exprimátor sa bránil, že on nepodával žiadosť o príspevok, ale zastupiteľstvo schválilo, že v prípade projektu priemyselného parku bude mesto mandátne zastupovať spomínaná firma.

Zastupiteľstvo schválilo aj vstup do tejto spoločnosti. „Ja som nespáchal subvenčný podvod,“ vyhlásil na súde Milan Benč a dodal, že „verejné funkcie som vykonával čestne, bol som tak vychovaný, nebol som tichý spoločník žiadnej spoločnosti, neobohatil som sa“.

Podľa podpísanej zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku malo mesto dostať 228,5 milióna slovenských korún (7,6 milióna eur). Z tejto sumy malo 75 percent pochádzať z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, 15 percent by dal štát a päť percent si malo mesto zabezpečiť samo. Mestu vyplatili 11,5 milióna eur (381-tisíc eur) z eurofondu a 9,8 milióna eur (325-tisíc eur) zo štátneho rozpočtu. Mestský priemyselný park IPZ Prešov – Záborské už stojí, skolaudovali ho v decembri 2008.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ponuka od opozície prichádza neskoro, píše sýrska tlač
<< predchádzajúci článok
Tender na štúdiu realizovateľnosti pre R4 má začať o mesiac