24hod.sk    Šport    ZOH v Kanade 2010

27. februára 2010

Exreprezentanti chválili tím za nasadenie

Slovenská hokejová reprezentácia v semifinále XXI. zimných olympijských hier vo Vancouveri dokázala potrápiť aj najväčšieho favorita celého turnaja - ...

BRATISLAVA 27. februára - Slovenská hokejová reprezentácia v semifinále XXI. zimných olympijských hier vo Vancouveri dokázala potrápiť aj najväčšieho favorita celého turnaja - mužstvo domácej Kanady. Hoci zverenci Jána Filca do 52. min duelu prehrávali 0:3, nezložili zbrane a dvoma gólmi v záverečnom nápore (v 52. a 56. min) mimoriadne zdramatizovali bitku o olympijské finále. Agentúru SITA zaujímalo, ako ich mimoriadne statočný boj o postup do finále ZOH 2010 vnímali bývalí slovenskí reprezentanti, čo hovoria na výborné výkony zlatej "göteborskej generácie" na najprestížnejšom hokejovom turnaji v jame levovej - v kolíske ľadového hokeja.

Róbert Pukalovič (bývalý slovenský hokejový reprezentant):
"Semifinálové vystúpenie slovenských hokejistov som prežíval intenzívne a naplno. Kvôli tomuto historickému duelu som si privstal a sledoval som ho veľmi pozorne. Za výkon, ktorý previedli chlapci v súboji s Kanadou - a navyše v Kanade - im treba zložiť veľkú poklonu. V boji o olympijské finále, mimochodom, v ktorom sa Kanaďania videli už dávno pred olympiádou, podali obdivuhodný výkon. Celý zápas trpezlivo hrali svoju hru a od stanovenej taktiky neodstúpili ani vtedy, keď prehrávali 0:3. Myslím si, že Slováci odohrali s Kanadou zápas, ktorý divákom zostane dlho v pamäti. Najmä záverečných päť minút bolo obdivuhodných. Bola to fantázia, lebo v tom záverečnom nápore si hráči siahli na dno síl a Kanaďania sa museli triasť o výsledok. Osobne hráčom a trénerom nemám čo vyčítať. Ani tie prvé dve tretiny, lebo všetci sme vedeli, že Kanaďania súperov ničili obrovským tlakom, ktorý na súpera vedeli vyvinúť od prvých minút zápasu. Nemohli sme s nimi ísť do otvoreného boja, museli sme hrať svoju hru. A keďže sme sa o ňu trpezlivo snažili počas celého zápasu, výsledok sa dostavil. Mám na mysli minúty po Višňovského góle. Opäť sa potvrdilo, že tento zápas bol v podstate o jednom góle. Pred stretnutím sme vedeli, že kto v ňom dá prvý gól, bude diktovať tempo hry a určovať vývoj duelu. Podľa predpokladov to boli Kanaďania. Chalani hrali veľmi dobre a pripravili nám krásny športový zážitok. Vďaka zaň."

Miroslav Marcinko (bývalý slovenský hokejový reprezentant):
"Chlapci v semifinále s Kanadou, ktorá hrala doma, nechali na ľade všetky svoje sily. V priamej konfrontácii s najväčším favoritom celého turnaja veľmi dobre prezentovali aktuálnu silu slovenského hokeja. Držať v napätí Kanaďanov v ich domácom prostredí je veľký výkon. To doteraz nedokázal hocikto. Ja mám z ich vystúpenia veľmi dobrý pocit. Olympijské semifinále prinieslo všetkým priaznivcom krásny zážitok. Počas celého zápasu ukázali obdivuhodnú vnútornú silu celého kolektívu, ktorý sa nevzdával ani za stavu 0:3. Nezložil zbrane, hoci dostal veľmi nešťastné góly. O výsledok sa bili až do záverečnej sirény. Škoda, že v tomto zápase nemali viac športového šťastia. Aj keď nás Kanaďania prvé dve tretiny prestrieľali a opticky mali viac z hry, Slováci im najmä v závere tretej tretiny poriadne silno dýchali na chrbát. Je dobre, že na zápas nastúpili s presne určenou taktikou, ktorou v prvom rade chceli otupiť veľkú ofenzívnu silu súpera. Na ich takticky zrelom výkone bolo obdivuhodné aj to, že hráči na ľade trpezlivo a dôkladne dodržali stanovenú taktiku. Hrali presne to, na čom sa pred zápasom dohodli. Zo slovenskej strany to bol mimoriadne statočný výkon, za ktorý im patrí poďakovanie nás všetkých."

Radoslav Hecl (bývalý slovenský hokejový reprezentant):
"Myslím si, že Slováci svojím statočným výkonom v súboji s vysokofavorizovanou Kanadou ukázali, že v najsilnejšom zložení dokážu byť vyrovnaným súperom každému mužstvu. Chlapci svojimi výbornými výkonmi našej malej krajine urobili na olympiáde obrovskú reklamu. Škoda, že sa nám nepodarilo skórovať skôr ako v 52. minúte, lebo po góle Ľuba Višňovského sa mužstvo vyburcovalo k takému výkonu, že chýbalo naozaj veľmi málo, aby sme stav tohto zápasu vyrovnali a aby sme boj o olympijské finále zdramatizovali ešte viac. Veď predĺženie viselo na vlásku. Najmä pri šanciach Paľa Demitru. Dve tretiny akéhosi vyčkávania bola veľmi rozumne určená taktika. Bolo obdivuhodné, že hráči ju dokázali tak dôkladne dodržiavať, že počas celého zápasu boli takí trpezliví. Kanada hrala doma, pred vlastným publikom a bolo známe, že na každého súpera, s ktorým sa doteraz stretla, s výnimkou USA, dokázala vyvinúť enormný tlak hneď od úvodných minút. My sme povestný kanadský tlak sme až do 14. min dokázali tlmiť dobrou defenzívou a v samom závere sme divákov v hľadisku úplne umlčali dvoma gólmi. Bol to super výkon, klobúk dolu pred chlapcami, čo v Kanade dokázali."

Roman Kontšek (bývalý slovenský hokejový reprezentant):
"Musím povedať, že naše mužstvo v tomto semifinále predviedlo veľmi dobrý výkon. Semifinále na olympiáde je veľmi cenný úspech. A pritom nechýbalo veľa, aby sme o historické finále nebojovali ešte dlhšie. Ak by sme v tomto meraní síl mali o niečo viac športového šťastia, dotiahli by sme zápas s topfavoritom turnaja do predĺženia. Navyše, Kanada dala prvé dva góly veľmi šťastné. Žiadne pekne vypracované akcie, ale iba šťastne tečované puky. Hráčov obdivujem najmä preto, že sa nevzdali ani za nepriaznivého stavu 0:3 a stále sa usilovali niečo urobiť so skóre. To Kanaďania určite nečakali. Chcem im poďakovať za mimoriadne silný zážitok. Bol to zápas, ktorý divákov držal v napätí až do poslednej sekundy. Vysvetlenie dvoch tretín pasívnej hry je veľmi jednoduché. Ako hráči, tak aj tréneri si jasne uvedomovali aktuálnu silu súpera, ktorý navyše hrá v domácom prostredí, pred vlastnými fanúšikmi. Nemohli sme s nimi ísť do otvoreného boja od prvých minút, no Višňovského gól mal padnúť skôr. To by bolo iné stretnutie. Som rád, že Kanaďania sa o výsledok strachovali až do úplného konca. Chlapci predviedli bojovný a trpezlivý výkon. Budem sa opakovať, ale treba im zaň iba poďakovať. Treba im poďakovať za krásny športový zážitok, ktorý prichystali všetkým priaznivcom slovenského hokeja na olympiáde. Som rád, že sme ešte stále v hre o medailu, lebo táto partia hráčov si ju naozaj zaslúži."