24hod.sk    Šport    ZOH v Kanade 2010

25. februára 2010

HOKEJ-ZOH: Slováci zdolali Švédov 4:3 a postúpili do semifinále

Švédsko - Slovensko 3:4 (0:0, 2:3, 1:1) - do semifinále postúpilo Slovensko + ohlasy

Slovenskí hokejisti postúpili do semifinále olympijského turnaja vo Vancouveri. Zverenci trénera Jána Filca zdolali v stredajšom štvrťfinálovom stretnutí v hale Canada Hockey Place reprezentantov Švédska najtesnejším rozdielom 4:3 a prvýkrát v histórii sa pod piatimi olympijskými kruhmi predstavia medzi najlepším kvartetom bojujúcim o medaily. Slovenskí hokejisti už určite dosiahnu svoj najlepší výsledok na ZOH, keďže najhoršie obsadia štvrté miesto. Doterajším maximum Slovákov bola piata priečka pred štyrmi rokmi v Turíne. V semifinále vyzvú reprezentanti SR v piatok 26. februára od 18.30 h miestneho času (už v sobotu 27. 2. o 3.30 h SEČ) domácich Kanaďanov, ktorí vo štvrťfinálovom šlágri vyradili bez väčších problémov Rusko (7:3).

Po bezgólovej úvodnej časti, v ktorej boli Slováci mierne aktívnejším tímom, "tri korunky" v druhej tretine pridali. Skóre však otvoril v presilovej hre Marián Gáborík a o 37 sekúnd zvýšil Andrej Sekera na 2:0. Aj Švédom sa podarilo dosiahnuť dva presné zásahy v rozpätí 37 sekúnd, keď sa presadili Patric Hörnqvist a Henrik Zetterberg. V 40. min využili Slováci ďalšiu početnú výhodu zásluhou presnej strely Pavla Demitru a opäť išli do vedenia. V 50. min skóroval Tomáš Kopecký (4:2), tentoraz o 38 sekúnd na to znížil na 3:4 Daniel Alfredsson.

Druhú semifinálovú dvojicu tvoria USA a Fínsko, ktorí v stredu vyradili Švajčiarov, resp. Čechov.

Výsledok:
Štvrťfinále:
Švédsko - Slovensko 3:4 (0:0, 2:3, 1:1) - do semifinále postúpilo Slovensko
Góly: 34. Hörnqvist (Forsberg), 35. Zetterberg (Enström), 50. Alfredsson (Bäckström, L. Eriksson) - 28. Gáborík (Marián Hossa, Demitra), 29. Sekera (Zedník, Pálffy), 40. Demitra (Chára, Marián Hossa), 50. T. Kopecký (Marián Hossa, Demitra).
Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 29:14, rozhodovali: McCreary (Kan.), Ronn (Fín.) - Feola (USA), Morin (Kan.), 17 493 divákov

Švédsko: Lundqvist - Enström, Öhlund, Kronwall, Lidström, Magnus Johansson, Tallinder, D. Murray, Oduya - Weinhandl, H. Sedin, D. Sedin - Hörnqvist, Zetterberg, P. Forsberg - Alfredsson, Bäckström, L. Eriksson - Franzén, Pahlsson
Slovensko: Halák - Meszároš, Chára, Ľ. Višňovský, Štrbák, Jurčina, Sekera - Marián Hossa, Demitra, T. Kopecký - Pálffy, Stümpel, Gáborík - Šatan, Handzuš, Zedník - Radivojevič, Cibák, Marcel Hossa

Slováci nastúpili bez otraseného Bartečka, ale na ich výkone to nebolo badať. Už po pár sekundách unikli Marián Hossa s Demitrom v prečíslení na jedného švédskeho obrancu, no Hossa z prihrávky na dlhú hokejku nedokázal dobre vystreliť. V 3. min Marcel Hossa trafil Lundqvista do helmy a o šesť minút neskôr Šatan na útočnej modrej spracoval skackajúci puk, ale dostal sa do nevýhodného uhla pri zakončení. Potom prišla séria vylúčení, ale tri slovenské presilovky sa minuli účinku. Iba v 13. min Marián Hossa nebezpečne vystrelil po prihrávke Gáboríka. Prvá pekná švédska kombinácia prišla až v 15. min, keď Henrik Sedin ponúk bratovi Danielovi gólový puk, ten mu však prešiel pomedzi nohy. Hokej, ktorému chýbal väčší vzruch aj tempo, pokračoval aj v druhej tretine. Ani jeden z tímov nechcel otvoriť hru a inkasovať ako prvý. Z nudnej šachovej partie ako prví vykorčuľovali Slováci. Švédi im podali pomocnú ruku zvýšeným počtom hráčov na ľade a v presilovke sa po časovane
j prihrávke od Mariána Hossu radoval z krásneho gólu Gáborík. Pre jedného z najlepších kanonierov NHL to bol už tretí presný zásah na olympijskom turnaji. Ubehlo len 37 sekúnd a slovenskí hokejisti prekvapili švédsku obranu po druhý raz. Zedník našiel pred bránkou obrancu Sekeru a ten v nájazde usmernil puk za Lundqvista - 2:0. Dvojgólové manko konečne prebudilo spiace švédske hviezdy a severania zvýšili útočnú aktivitu. V 34. min našiel Forsberg spoza bránky naslepo Hörnqvista a ten bekhendom našiel miesto medzi Halákovým betónom a pravou žŕdkou - 2:1. Potom náhoda chcela, aby Švédi strelili druhý gól presne po 37 sekundách a to dosť kuriózne. Zetterberg hľadal pred bránkou Forsberga, no puk sa odrazil od nohy brániaceho Jurčinu do protipohybu Haláka - 2:2. To ale ešte v druhej tretine nebolo všetko: Skutočný bonbónik prišiel 48 sekúnd pred koncom, keď Demitra v presilovke maximálnym možným náprahom trafil ľavý vinkeľ Lundqvistovej svätyne a opäť poslal Slovákov do vedenia - 3:2.

Hneď v úvode tretej dvadsaťminútovky Švédi v presilovke zvierali svojho súpera, ale kombinácie Sedinovcov ku gólu neviedli. Potom prišlo prísne vylúčenie Gáboríka a ďalšie dve minúty stresu so šťastným koncom a ubránením sa slovenského tímu. Defenzívna taktika Filcových zverencov slávila úspech v polovici tretiny, keď v prečíslení Demitra našiel Mariána Hossu a po jeho strele dostal odrazený puk do siete Kopecký - 4:2. Dvojgólový náskok však v tomto stretnutí Slovákom nesvedčal. Len o 38 sekúnd neskôr majster presných prihrávok Bäckström našiel Alfredssona a ten zavesil puk pod hornú žŕdku - 4:3. Švédske „tri korunky“ v závere stupňovali tlak, lebo museli a slovenské „dvojkríže“ vyrážali do nebezpečných brejkov. V závere sa Slováci ubránili aj takmer minútovej hre severanov bez brankára a napokon sa tešili z historického postupu do semifinále olympijských hier.

Reakcie slovenských hokejových reprezentantov po stredajšom triumfe v štvrťfinálovom zápase na XXI. zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri

Pavol Demitra (útočník SR):
"Bol to úžasný zápas. Nedokážem teraz opísať pocity. Teraz však máme pred sebou ďalšie dva zápasy. Zdolali sme obhajcov zlatých medailí. To potvrdilo, že máme silné mužstvo. Podarilo sa nám prekonať nervozitu, čo bolo veľmi dôležité. Nemuseli sme sa s Majom Gáboríkom radiť, kam máme na Lundqvista strieľať, pretože máme v mužstve veľa hráčov, ktorí vedia, kam to majú dať. Veľmi dôležité boli presilovkové góly, ktoré sme dosiahli. Teraz nás čaká Kanada, ktorú sme veľmi nemali čas sledovať. Vieme, že je to veľmi kvalitný súper, ale aj my máme svoju kvalitu. Musíme ísť teraz krôčik po krôčiku. Užijeme si víťazstva a dôkladne sa pripravíme na Kanadu."

Henrik Sedin (útočník Švédska): "Som nesmierne nahnevaný, tento zápas sme mali vyhrať."