Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. novembra 2012

Fakty o tregédii na Spiši, pri ktorej zahynuli štyria ľudiaV piatok po 14-tej hodine sa na Spiši odohrala tragédia. Pri obci Kurimany v Levočskom okrese sa zosypal most, na ktorom pracovali robotníci. Prinášame vám súhrne informácie, ktoré sú doteraz ...Zdieľať
kurimy BRATISLAVA 4. novembra (WEBNOVINY) – V piatok po 14-tej hodine sa na Spiši odohrala tragédia. Pri obci Kurimany v Levočskom okrese sa zosypal most, na ktorom pracovali robotníci. Prinášame vám súhrne informácie, ktoré sú doteraz známe:


* Most, ktorý bol súčasťou stavby diaľnice D1 v úseku Jánovce - Jablonov, spadol z výšky približne 15 až 20 metrov.

* Na mieste zahynuli dvaja ľudia, tretí zomrel pri prevoze do popradskej nemocnice. Štvrtý robotník podľahol zraneniam po dvoch operáciach v košickej univerzitnej nemocnici. Medzi obeťami sú aj tí, ktorí pracovali na zemi a obsluhovali betónovacie zariadenia.

* V nemocniciach leží s ťažkými zraneniami 12 ľudí, jeden z nich je v umelom spánku napojený na umelú pľúcnu ventiláciu. Jeho zdravotný stav je stále veľmi vážny, no pacient je stabilizovaný, rovnako ako aj ďalších 11 robotníkov.

* Pád mosta zapríčinil kolaps podpornej konštrukcie označovanej skruže, ktorá ako lešenie držala debnenie na vlievanie betónu počas betonáže vrchnej časti mosta.

* Hasiči a záchranári vytiahli do jednej hodiny všetkých 16 zranených mužov. Pri nešťastí zasahovali záchranárske vrtuľníky, hasiči, policajné hliadky, zdravotní záchranári, armáda i záchranárske psy.

* Stavbu zabezpečovali firmy Bögl a Krýsl, k.s. a Váhostav – SK, a.s. Firma Bögl a Krýsl, k.s. je v Českej republike obvinená za podobnú tragédiu v meste Studénka, kde náraz vlaku do zrúteného mosta neprežilo osem ľudí.

* Spišskonovoveský vyšetrovateľ začal v sobotu trestné stíhanie vo veci trestného činu všeobecného ohrozenia.* Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach zriadilo pre vyšetrenie tragédie pracovnú skupinu, ktorá je zložená z troch vyšetrovateľov policajného zboru, znalcov z Ústavu súdneho inžinierstva, pracovníkov inšpekcie práce a Ústavu súdneho lekárstva a ďalších policajtov kriminálnej polície.

* Vyšetrovatelia pokračovali v sobotu obhliadkou miesta nešťastia, vypočúvali svedkov a zhromažďovali informácie.

* Zosypané sutiny sa budú počas dvoch týždňov odstraňovať tak, aby sa v nich dali nájsť náznaky presných príčin.

* Nezabetónovanú časť mosta bude pravdepodobne potrebné strhnúť dole.

* Vyšetrovanie by sa malo podľa hrubého odhadu ministra vnútra Roberta Kaliňáka ukončiť o jeden až dva mesiace.

* Výstavbu diaľnice minister dopravy Jan Počiatek zastavil a nariadil preveriť ďalšie desiatky mostov podobného charakteru.

* Predseda vlády Robert Fico vyjadril v sobotu pozostalým obetí hlbokú sústrasť. Premiér požaduje dôsledné vyšetrenie príčin tejto tragédie.

Zábery z tragédie (video bolo natočené pred úmrtím štvrtého robotníka)

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Robotník z tragédie v Kurimanoch je v umelom spánku (3. 11. 2012)
 Polícia prehľadáva miesto tragédie, začala trestné stíhanie (3. 11. 2012)
 Minister Kaliňák verí, že most sa nezrútil pre šetrenie (3. 11. 2012)
 Na Spiši spadol betónový most, zasypalo 15 ľudí (2. 11. 2012)
 Most v Kurimanoch stavala firma obvinená z nehody v ČR (2. 11. 2012)nasledujúci článok >>
Čarnogurský začne zbierať podpisy na prezidenta v novembri
<< predchádzajúci článok
Hádka milencov sa skončila vraždou, mladú ženu už obvinili