Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. februára 2013

Február bude venovaný histórii aj súčasnosti LGBT ľudíIniciatíva Inakosť pripravila aj v tomto roku v spolupráci s partnermi na mesiac február sériu kultúrnych a osvetových podujatí pod názvom Mesiac LGBT histórie o minulosti aj súčasnosti lesieb, ...Zdieľať
lgbt BRATISLAVA 6. februára (WEBNOVINY) - Iniciatíva Inakosť pripravila aj v tomto roku v spolupráci s partnermi na mesiac február sériu kultúrnych a osvetových podujatí pod názvom Mesiac LGBT histórie o minulosti aj súčasnosti lesieb, gejov, bisexuálnych a transrodových ľudí.


Ako ďalej agentúru SITA informoval PR manažér Iniciatívy Inakosť Roman Samotný, prvé podujatie v rámci mesiaca LGBT ľudí bude divadelné predstavenie Naruby vo štvrtok 7. februára o 19:00 v divadle Meteorit v Bratislave.

Inscenácia rozpráva príbeh mladíka, ktorý má dlhodobý vzťah s iným mužom, pred rodičmi však o svojej sexuálnej a citovej orientácii radšej mlčí. V čase od 9. do 27. februára plánujú organizátori Filmový festival v Kine Lumiére v Bratislave.

Ďalším z podujatí je výstava pod názvom Byť hrdým rodičom, ktorá bude otvorená od stredy 13. februára do nedele 24. februára v priestoroch Open Gallery v Bratislave. Ide o fotografickú výstavu portrétov rodičov s LGBT deťmi, ktorou chcú organizátori manifestovať spolupatričnosť rodín aj v prípadoch, že dieťa patrí k LGBT ľuďom a že na tomto svete nie sú sami. Všetky informácie o týchto, ako aj ostatných akciách, nájdu záujemcovia na stránke www.inakost.sk a http://www.lgbthistory.eu/event_region/slovakia/.V rámci Mesiaca LGBT histórie sa vo februári uskutočnia divadelné predstavenia, diskusie, filmové projekcie, športový deň, výstava a párty Homomat.

Jedinečnou bude diskusia s ľuďmi, ktorí boli pri počiatkoch LGBT hnutia po revolúcii v 90-tych rokoch. "Je dôležité, aby si aj slovenský LGBT aktivizmus vytváral svoju historickú pamäť, ktorá by slúžila ako odrazový mostík pri riešení súčasných problémov v presadzovaní práv týchto ľudí," priblížila Jana Jablonická-Zezulová z Možnosti voľby, ktorá bude diskusiu moderovať. Novinkou bude tiež otvorený tréning pre záujemcov a záujemkyne o volejbal, ktorý pripravil LGBT športový klub Lotosové kvety.

Mesiac LGBT histórie zavíta aj do regiónov. V Banskej Bystrici sa v rámci ozvien Filmového festivalu inakosti uskutočnia filmové projekcie. Do Prešova zavíta divadlo NoMantinels s divadelnou inscenáciou Naruby. "Aj vzhľadom na vznik nového Výboru pre práva LGBT ľudí, ktorý dúfame, že bude mať vo februári historicky prvé zasadnutie, si myslíme, že sa otvára priestor na obsiahlejšie riešenie práv týchto ľudí, a práve tomu môžu podobné typy podujatí pomôcť," uviedol výkonný riaditeľ Iniciatívy Inakosť Martin Macko. Zároveň dodal, že cieľom palety aktivít je zviditeľniť LGBT ľudí v širokej verejnosti a ukázať, že sú medzi nami so svojou históriou, problémami, ale aj príspevkom k spoločnosti.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Streda bude zamračená, Perinbaba Slovensko neopúšťa
<< predchádzajúci článok
Zabudnite na Rihannu, stále fičí Gisele