07. februára 2015

Fed Cup: Slovenky vedú v Holandsku, A. Schmiedlová zdolala Bertensovú

Na snímke slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová počas úvodnej dvojhry proti domácej Holanďanke Kiki Bertensovej v zápase 1. kola druhej svetovej skupiny Pohára federácie Holandsko - Slovensko 7. februára 2015 v holandskom ...

Na snímke slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová počas úvodnej dvojhry proti domácej Holanďanke Kiki Bertensovej v zápase 1. kola druhej svetovej skupiny Pohára federácie Holandsko - Slovensko 7. februára 2015 v holandskom Apeldoorne. Foto: TASR/AP
Apeldoorn 7. februára (TASR) - Slovenské tenistky vedú po úvodnej dvojhre stretnutia 1. kola II. svetovej skupiny Pohára federácie nad domácim Holandskom 1:0. O prvý bod pre tím kapitána Mateja Liptáka sa na antuke v Apeldoorne postarala slovenská dvojka Anna Karolína Schmiedlová, ktorá pri singlovej fedcupovej premiére zdolala holandskú jednotku Kiki Bertensovú za 1:45 h v dvoch setoch 6:2, 7:5. V druhej dvojhre si v hale Omnisport zmerali sily holandská dvojka Arantxa Rusová a slovenská jednotka Magdaléna Rybáriková.

Schmiedlovej skvele vyšiel úvod zápasu s Bertensovou, keď dvakrát prelomila podanie súperky a vybudovala si náskok 5:0. Zverenka trénera Milana Martinca ťažila z dobrého pohybu po dvorci, bola trpezlivejšia pri dlhých výmenách od základnej čiary. Bertensová pôsobila ťažkopádnym dojmom, robila veľa nevynútených chýb. V ďalších minútach síce odvrátila hrozbu "kanára" a znížila na 2:5, no Schmiedlová po brejku v ôsmom geme získala prvý set vo svoj prospech.

Dvadsaťročná Slovenka hrala dobre takticky, dokázala Bertensovú rozbehať a v druhom dejstve po dvoch brejkoch odskočila súperke na 5:1. Holanďanka však v ďalších minútach aj za výdatnej podpory zaplneného hľadiska pridala na agresivite, začala súkať winnery a podarilo sa jej vyrovnať na 5:5. Schmiedlová ale napokon dotiahla zápas do úspešného konca. V dvanástom geme premenila pri podaní súperky po vítaznom bekhendovom obhodení v poradí druhý mečbal a odplatila Bertensovej vlaňajšiu prehru z turnaja WTA v Hongkongu. Pre holandskú hráčku je to vôbec prvý neúspešný singlový zápas v Pohári federácie, doposiaľ mala bilanciu 8:0.

Vo fedcupovej histórii ide o tretí vzájomný duel medzi Slovenskom a Holandskom, stav je zatiaľ nerozhodný 1:1. Slovenky vlani v apríli vypadli zo svetovej skupiny, keď bez Dominiky Cibulkovej, Daniely Hantuchovej a Rybárikovej prehrali na harde v Quebecu s domácou Kanadou 1:3. Holanďanky si v baráži o druhú svetovú skupinu poradili v Hertogenboschi s Japonskom. Víťaz súboja v Apeldoorne bude v apríli bojovať o postup medzi elitnú osmičku, neúspešné družstvo čaká zápas o udržanie sa v druhej lige.

1. kolo II. svetovej skupiny Pohára federácie
Holandsko - SLOVENSKO 0:1 po prvej dvojhre

Kiki Bertensová - Anna Karolína Schmiedlová 2:6, 5:7, nasleduje Arantxa Rusová - Magdaléna Rybáriková

nedeľa 12.00 Bertensová - Rybáriková, Rusová - Anna Karolína Schmiedlová, Richel Hogenkampová, Michaella Krajiceková - Rybáriková, Anna Karolína Schmiedlová