25. januára 2009

Federer, Roddick aj Del Potro už vo štvrťfinále

Prvú štvrťfinálovú dvojicu vo dvojhre mužov na Australian Open v Melbourne vytvorili Švajčiar Roger Federer a Argentínčan Juan Martin Del Potro. Rozhodlo sa o tom v úvodných zápasoch ...

MELBOURNE 25. januára (WEBNOVINY) - Prvú štvrťfinálovú dvojicu vo dvojhre mužov na Australian Open v Melbourne vytvorili Švajčiar Roger Federer a Argentínčan Juan Martin Del Potro. Rozhodlo sa o tom v úvodných zápasoch nedeľňajšieho programu osemfinále v Melbourne Parku. Druhý nasadený Federer však mal namále, lebo musel otáčať proti dvadsiatenmu nasadenému Čechovi Tomášovi Berdychovi zápas zo stavu 0:2 na sety. Federer napokon po 209 minútach zvíťazil 4:6, 6:7, 6:4, 6:4. 6:2 a naďalej môže útočiť na svoj 14. grandslamový titul a tým aj vyrovnanie historického rekordu Peta Samprasa. V súboji proti výborne hrajúcemu Berdychovi zachránilo bývalú svetovú jednotku podanie. Víťaz nasúkal 20 es a s pribúdajúcimi setmi stále vylepšoval percento svojho prvého servisu. V záverečnom geme za stavu 5:2 v piatom sete 27-ročný Švajčiar čelil dvom brejkbalom 23-ročného Čecha, ale v rozhodujúcich momentoch ho opäť podržalo podanie. Federer postúpil medzi najlepších osem hráčov na grandslamovom turnaji devätnástykrát v rade. Vo štvrťfinále nechýbal od Roland Garros 2004, keď bolo v Paríži jeho konečnou 3. kolo. "Bojoval som ako sa len dalo. Súper ma prinútil siahnuť na dno svojich možností. Teraz si užívam toto víťazstvo, lebo takých nebýva veľa. Fyzicky som na tom dobre a v pohode by som zvládol ešte niekoľko setov," uviedol Federer.

Osmička "pavúka" Del Potro vyradil nebezpečného Chorváta Marina Čiliča, nasadenú devätnástku, 5:7, 6:4, 6:4, 6:2. V súboji dvoch bezmála dvojmetrových hráčov víťaz lepšie využíval brejkové možnosti (6 z 10 oproti 3 z 10) a po lanskom US Open v New Yorku postúpil do štvrťfinále na druhom grandslamovom turnaji v rade. Zároveň sa stal v 20 rokoch najmladším štvrťfinalistom Australian Open od roku 1992, keď sa ním stal vtedy ešte o 80 dní mladší Holanďan Richard Krajicek. "Som rád, že som sa vyrovnal s ťažkými podmienkami a zvíťazil. Kľúčovým bol môj brejk vo štvrtom sete, lebo dovtedy bol zápas vyrovnaný. Štvrťfinále je veľký úspech, ale teraz túžim po semifinále," komentoval Del Potro.
Do štvrťfinále postúpil už aj siedmy nasadený Andy Roddick. Výborne podávajúci Američan prestrieľal Španiela Tommyho Robreda v esách 13:0 a celkovo vo víťazných úderoch 34:20. Zatiaľ čo víťaz využil päť zo siedmich brejkbalov, jeho súper mu podanie nevzal ani raz a mal počas celého stretnutia len jednu takúto možnosť. Roddickovým súperom v boji o postup do semifinále bude víťaz posledného zápasu nedeľňajšieho programu Marcos Baghdatis (Cypr.) - Novak Djokovič (3-Srb.).