24. augusta 2009

Federer už víťazí aj ako otec, prežíva krásne leto

Švajčiarsky tenista Roger Federer sa stal víťazom dvojhry na trojmiliónovom podujatí série ATP World Tour Masters 1000 v americkom Cincinnati. Svetová jednotka zdolala vo finále štvorku žrebu, Srba ...

CINCINNATI 24. augusta (WEBNOVINY) - Švajčiarsky tenista Roger Federer sa stal víťazom dvojhry na trojmiliónovom podujatí série ATP World Tour Masters 1000 v americkom Cincinnati. Svetová jednotka zdolala vo finále štvorku žrebu, Srba Novaka Djokoviča za 90 minút 6:1, 7:5 a pripísala si štvrtý singlový titul v tomto roku (predtým Madrid, Roland Garros, Wimbledon), celkovo tretí na turnaji Western & Southern Financial Group Masters v štáte Ohio (predtým 2005, 2007). Federer si za 61. turnajové prvenstvo vo svojej famóznej kariére a 16. na podujatiach prestížnej série World Tour Masters 1000 (viac ich má na konte len Andre Agassi 17) odnáša z dejiska prémiu 443 500 USD a 1000 bodov do rebríčka ATP Rankings.

Dvadsaťosemročný bazilejský rodák v Cincinnati opäť podal svetu dôkaz o svojej tenisovej výnimočnosti. Počas turnaja odovzdal súperom jediný set, o ktorý ho obral v osemfinále Španiel David Ferrer. Zároveň ukázal, že nazabudol vyhrávať veľké turnaje ani po zisku historického 15. grandslamového triumfu vo Wimbledone a posune do rodičovského stavu. Pred niekoľkými týždňami sa stali spoločne s manželkou Mirkou rodičmi dvojičiek, ktoré pomenovali Myla Rose a Charlene Riva. "Áno, je to pre mňa niečo špeciálne, že som zvíťazil po prvý raz ako otec. Je to veľká vec, pri ktorej si spomeniem, aké fantastické leto prežívam," nechal sa počuť Federer pre internetovú stránku ATP. K finálovému duelu jeho víťaz poznamenal: "Dnes som mal na kurte od začiatku ten správny víťazný pocit. Dokázal som hrať stabilne od začiatku do konca na vysokej úrovni, mixovať údery správnym spôsobom a to mi dodávalo sebavedomie." Federer má po nedeli na turnajoch série World Tour Masters 1000 na konte už 202 víťazstiev a aj v tomto porovnávaní je druhý za Agassim (209). Na čele svetového rebríčka začína už 245. týždeň (február 2004 - august 2008 + júl 2009 - doteraz), pričom dlhšie obdobie strávilo na vrchole iba trio Pete Sampras (286), Ivan Lendl (270) a Jimmy Connors (268).

Srb Djokovič v prvom sete finále nebol rovnocenným súperom a jediný gem získal až za stavu 0:5. V druhom dejstve sa 22-ročný zverenec slovenského trénera Mariána Vajdu pozbieral, no ako rýchlo získal náskok 3:0, tak ho aj stratil. V črtajúcej sa dramatickej koncovke najprv Djokovič za stavu 5:4 nevyužil pri súperovom servise setbal a vzápätí v jedenástom geme po štvrtý raz odovzdal podanie svojmu protivníkovi. Federer už potom druhý set aj zápas dopodával do víťazstva a bilanciu vzájomných súbojov s minuloročným víťazom Australian Open si vylepšil na 8:4. "V prvom sete bol príliš dobrý, nemal som šancu. Chýbala mi energia, moja reč tela nebola taká výrazná ako v predchádzajúcom zápase proti Nadalovi. Bol som strnulý. Na začiatku druhého setu som chytil rytmus, ale odišiel mi prvý servis. A bez neho sa nad Federerom nedá zvíťaziť," komentoval Djokovič. Srbský mladík rovnako ako pred rokom neuspel v cincinnatskom finále a neskompletizoval pozoruhodnú víťaznú zbierku z veľkých turnajov na amerických tvrdých povrchoch. Doteraz má na konte tituly z Miami, Indian Wells a kanadského Montrealu.