Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. februára 2023

Fejky nie sú len na smiech, ale vážne škodia malým a stredným podnikom. Falšovaný tovar väčšinou pochádza z ČínyObchod s falšovaným tovarom ohrozuje ekonomický vývoj celej Európy. Ako ďalej vyplýva zo štúdie vypracovanej Organizáciou pre hospodársku ...Zdieľať
5.2.2023 (Webnoviny.sk) - Obchod s falšovaným tovarom ohrozuje ekonomický vývoj celej Európy. Ako ďalej vyplýva zo štúdie vypracovanej Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) a Úradom Európskej únie pre duševné vlastníctvo (EUIPO), porušovanie práv duševného vlastníctva môže mať fatálne dôsledky najmä pre malé a stredné podniky.


Práve tie majú v tomto prípade o 34 % menšiu pravdepodobnosť prežitia viac ako piatich rokov.

Patenty majú významnú úlohu


„Ako najzávažnejšie sa uvedené riziko ukázalo pre nezávislé malé a stredné podniky, ktorých práva podliehajúce patentovej ochrane boli nezákonnými zásahmi narúšané. Práve patenty tvoria základ pokroku a inovácií a v rozvoji ekonomiky majú významnú úlohu," dodáva v tlačovej správe Úrad priemyselného vlastníctva SR.

Najviac zadržaných falšovaných tovarov pochádza z Číny. Týka sa to 85 % zadržaných falšovaných tovarov, ktoré boli zakúpené online a 51 % celosvetovo zadržaného falšovaného tovaru zakúpeného offline.

Najčastejšie sú falšované elektrické stroje a elektronika, odevy, parfuméria, kozmetika, hračky či hry.

Podnikom pomôže fond


Malé a stredné podniky v dôsledku falšovania ich tovaru trpia stratou obratu, povesti a imidžu, ako aj stratou konkurenčnej výhody.

Práve preto bol vytvorený fond na ich podporu, v ktorom je umiestnených viac ako 60 mil. eur. Tie majú podnikom pomôcť s preplatením nákladov na registráciu práv duševného vlastníctva, ktoré sa pre ne ukazujú ako kľúčové.


Zdroj: Webnoviny.sk - Fejky nie sú len na smiech, ale vážne škodia malým a stredným podnikom. Falšovaný tovar väčšinou pochádza z Číny © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Staviate dom alebo chcete ušetriť na energiách? Na veľtrhu v Nitre budú bezplatne radiť odborníci zo Stiebel Eltron
<< predchádzajúci článok
Pred špecializovaný súd sa opäť postaví „Hrobár“ z gangu sátorovcov, najvyšší súd predtým vyhovel jeho odvolaniu