Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

14. októbra 2013

Festival Astorka 2013: Čajka, ale aj nesmrteľná žena s iniciálkami MM si podmania publikumDnes sa v Divadle Astorka začína Festival Astorka 2013, teda, už jeho deviaty ročník, ktorý opäť na scéne divadla privíta nevšedných hostí, a o to výnimočnejšie témy.Zdieľať
Festival Astorka 2013 Rezonovať bude najmä pohľad na životopisnú problematiku, jej plasticitu a dokumentárnosť, ako i slová klasikov spracované mladými autormi... Takže výsledok bude veľmi zaujímavý. Dramaturgička divadla a patrónka festivalu Andrea Dömeová ho približuje svojimi slovami takto.
 
Dnes sa začína už 9. ročník festivalu, v čom bude iný ako predchádzajúce?
 
Štruktúra festivalu je už niekoľko rokov rovnaká: divadelné inscenácie, Scénické rozhovory - s hercami Astorky, dokumentárne filmy o našej súčasnosti, koncerty slovenských džezových a bluesových hudobníkov, výstava fotografií z festivalu. Čo sa mení, sú jednotlivé inscenácie, ktoré sú vždy iné a ktoré sa u nás ešte nikdy nehrali. Bratislavské publikum, aj my, máme týždeň na to, aby sme sa vydali do iných divadelných a umeleckých súvislostí, výnimočných i na hlavné mesto.
 
Švandovo a Dejvické divadlo sú u vás vždy vítanými a očakávanými hosťami...Dejvické festival dokonca uvedie Čajkou pripravenou slovenským režisérom...
 
Na Švandovcoch ma fascinuje, ako cieľavedome a dlhodobo prinášajú nových autorov, nové témy, oslovujú a inscenujú mladých českých autorov, dokonca majú inscenácie, ktoré sú späté so Smíchovom a jeho obyvateľmi. Je to, akoby sme my mali inscenáciu, ktorá by sa odohrávala na Uršulínskej alebo Námestí SNP alebo Hlavnom námestí a ľudia by sa spoznávali, nie konkrétne, ale na základe istých, do umeleckej formy prenesených skutočností, ktoré sa v meste stali, ktoré pohli verejnou mienkou a ktoré sú natoľko zaujímavé, že je dobré, aby sa objavili aj v divadle. Rozhodne by to bolo pre Bratislavčanov pútavé, tak, ako na ich inscenácie chodia radi Pražania. Okrem toho, sme minulý rok v ich podaní videli úžasne spracovanú časť československých dejín (Gottland), kultivovane, pútavo a moderne (s facebookom).
 
 Tento rok prídu Švandovci dokonca s dvomi divadelnými inscenáciami...
 
Áno, a skutočne výborne sa predávajú, takže vidno, že aj na Slovensku je záujem o historické či ako to volajú teoretici po novom – dokumentárne témy v divadle. Odohrajú dve inscenácie. ŠOA, ako už napovedá názov, je spomienkou na holokaust na základe autentických životných osudov českej herečky a českého futbalistu. Ide o inscenáciu z rozsiahleho cyklu Hyde Park a podľa názvu vidno, že v jednotlivých inscenáciách sa Švandovci dotýkajú tém, ktoré hýbu Českom. Pretože máme spoločné dejiny, sú to často aj naše boľavé problémy.
Druhá inscenácia v podaní Švandovho divadla na Smíchově je PARCHANT MARILYN a je to scénickým spôsobom zachytený život herečky Marilyn Monroe s mimoriadne zaujímavými podrobnosťami, ktoré sú mnohým úplne neznáme.
 
Spomeňme aj to Dejvické divadlo...
 
Dejvické divadlo je nám blízke poetikou i spôsobom, akým pracujú s klasickými témami, čo zase radšej majú naši v Astorke. Aj preto sa veľmi tešíme na Čechova, pretože ČAJKA v podaní „Dejvičákov“ a v réžii Miška Vajdičku, ktorého si spomínala, bude rozhodne zážitok aký patrí na festival. Hrajú v prvý deň a už sa nevieme dočkať.
 
Dobrým zvykom je aj hudobné ukončenie každého večera, koho počas tohtoročného festivalu vo foyeri divadla?
 
Každý večer to nebude, ale máme koncerty, Peter Lipa and Band a Sitra Achra. Každý rok nám ich hudba nezabudnuteľne spríjemní priebeh festivalu a je to pre nás úplná istota, že tieto večery budú fantastické. K tomu príjemní hostia, rozhovory, dobré víno. Život plný umenia, aký má byť.
 
Už počas viacerých ročníkov mali a majú peknú tradíciu aj Scénické rozhovory...Ja si pamätám na tie prvé so Zuzanou Kronerovou. Kedy v Astorke začali, keďže v Čechách už vtedy bežali a ako to celé vzniklo?
 
Scénické rozhovory sú „projekt“ Švandovho divadla. Keď vymenujem len časť hostí v Prahe (Suzanne Vega, Jiří Macháček, Jan Hřebejk, Jan Svěrák, Jiří Menzel, Oliviero Toscani, Michal Horáček, Teodor Pištek, Lou Reed aVáclav Havel, Juraj Jakubisko a Petr Hapka, Hana Hegerová, Dávid Vávra, Marta Kubišová, Věra Čáslavská, Luděk Sobota, Alice Nellis, Michal Viewegh, Tomio Okamura, Vojtěch Dyk, Aneta Langerová, Janek Kroupa a Jozef Klíma, Ondřej Vetchý, Tatiana Wilhelmová, Tomáš Klus, Eliška Balzerová, Bára Hrzánová, Jan Budař, Jiří Bartoška, Karel Šíp, Ivan Trojan) a to je len malá časť, chýbajú tú vedci, lekári, športovci..., vidno, že ide o výnimočný spôsob rozhovorov s osobnosťami, ktoré niečo dosiahli vo svojej profesii. Bolo výborné, že zo strany Davida Hrbeka, ktorý tieto Scénické rozhovory pripravuje a vedie, prišiel nápad urobiť ich počas nášho hosťovania v Prahe aj s hercami Astorky. Oslovili Zuzku Kronerovú a Scénické rozhovory s ňou boli skutočné také vydarené, že sme sa dohodli na ich pokračovaní vždy na Festivale Astorka s hercami z Astorky. Takže tento rok sa tešíme, lebo je na čo sa tešiť, na SCÉNICKÉ ROZHOVORY S ADYM HAJDU MARTOU SLÁDEČKOVOU.
 
Chýbať nebudú ani výstavy výtvarníkov.
 
Sú to výstavy o festivale. Počas festivalu pracovali fotografické dielne pod vedením Pavla Breiera a ich momentky z festivalu vystavujeme v divadle počas festivalu i po ňom. Takto nám zostali zachytené aj prchavé chvíle predstavení i povestnej zábavy počas festivalu.
 
Záver festivalu bude patriť Donovi Quijotovi...Bude to známa inscenácia z L+S?
 
Kaiser a Lábus v Astorke! Čo viac treba dodať. Strašne sa na nich tešíme. A nielen my, vstupenky boli okamžite vypredané. To, že sú autormi L+S, že sú tam piesne Jaroslava Filipa a Miroslava Kořínka s textami Milana Lasicu a Tomáša Janovica, v réžii Vladimíra Strniska, určite zavážilo.
 
Akú myšlienku festival ponesie?
 
Náš festival má ambície, aké iné festivaly možno nemajú. Popri inscenáciách, aké sa na Slovensku vôbec nedajú vidieť, je to skutočne cielene vytvorený priestor pre príjemné chvíle s umením a priateľmi.

Autor: Jana Jurkovičová

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 „Divadlo by malo fungovať bez narušenia kontinuity“, hovorí Viki Janoušková (22. 9. 2013)
 Rozhovor: Dramaturgička Darina Abrahámová prešla skúškou ohňom, ale vníma ju ako prospešnú „Rastie každou novou výzvou“... (13. 9. 2013)
 Rozhovor: Divadelná hra-be-ce-da ako recept na tvorivosť (30. 7. 2013)
 Rozhovor: Herečka Elena Kolek-Spaskov nás prezentovala vo Francúzsku... (29. 7. 2013)
 Rozhovor: „Musí mať sociálny rozmer, inak pre mňa nemá zmysel“, hovorí o svojej tvorbe autorka a teatrologička Anna Grusková (28. 6. 2013)
 Rozhovor: Večný manžel – súboj manžela a milenca v jednej osobe – “ nový Dostojevskij na scéne Malej scéne STU (27. 6. 2013)
 Recenzia a rozhovor: Ťažký týždeň „ Venusshe“ pre násťročných ako aj ich rodičov (3. 5. 2013)
 Rozhovor: Matkina guráž je spojením hereckej a inscenačnej zručnosti na javisku (11. 4. 2013)
 Rozhovor: Pre dramaturga a dramatika Petra Pavlaca je dramatizácia próz dobrodružstvom (8. 4. 2013)
 Rozhovor: Herečka Zuzana Martinková-Znášiková žije na striedačku v Kanade a na Slovensku. (2. 4. 2013)nasledujúci článok >>
Taylor Swift otvorila hudobno-vzdelávacie centrum
<< predchádzajúci článok
Zomrel spisovateľ a nositeľ Pulitzerovej ceny Oscar Hijuelos