Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

28. júla 2016

Festival na počesť Andyho Warhola sa uskutoční už 25. raz



Mikovský festival opäť po roku otvorí svoje brány pre milovníkov tradičnej i populárnej hudby. V rodisku rodičov Andyho Warhola sa festival koná práve na jeho počesť už po 25. ...



Zdieľať
Andy Warhol Foto: TASR/AP
Miková 28. júla (TASR) – Mikovský festival opäť po roku otvorí svoje brány pre milovníkov tradičnej i populárnej hudby. V rodisku rodičov Andyho Warhola sa festival koná práve na jeho počesť už po 25. raz.


Počas víkendu (30. a 31. júla) si v obci Miková v Stropkovskom okrese uctia tiež pamiatku Michala Zavackého, ktorý bol dlhoročným organizátorom podujatia a zároveň príbuzným Warhola. Uchovávateľ tradícií a kultúry v obci Miková, ako ho viacerí nazývali, zomrel nečakane vo veku 55 rokov v decembri minulého roka.

Na pódiu sa počas dvoch dní vystrieda množstvo najmä regionálnych folklórnych zoskupení. Medzi večerných headlinerov patrí prešovská kapela Chiki liki tu-a, ale aj rodáčka zo Svidníka - speváčka Kristína.
Štyri slávne portréty britskej kráľovnej Alžbety II., ktoré vytvoril kráľ pop-artu Andy Warhol, zakúpili britské kráľovské zbierky. Foto: TASR/AP Photo

Warhol sa narodil 6. augusta 1928 v Pittsburghu. Bol najmladším synom rodičov Andreja a Júlie Varcholovcov, ktorí emigrovali z obce Miková. Po absolvovaní štúdia na Carnegie Institute of Technology sa v roku 1949 presťahoval do New Yorku, kde v 60. rokoch začal s maľbami slávnych amerických produktov, napr. plechoviek Campbellovej polievky.

Preslávil sa tiež tvorbou portrétov slávnych ľudí ako Marilyn Monroe či Elvis Presley. Okrem toho vytvoril niekoľko desiatok filmov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Stačia vám obyčajné palety a na dvore postavíte super bazén
<< predchádzajúci článok
Číslo tiesňového volania 112 oslavuje 25 rokov

Festival na počesť Andyho Warhola sa uskutoční už 25. raz - diskusné fórum čitateľov