Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. mája 2009

Fico je za zachovanie Špeciálneho súduPremiér Robert Fico je za zachovanie Špeciálneho súdu (ŠS) aj po verdikte Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorý ho označil za protiústavný. "Treba v danej veci konať," vyhlásil na ...Zdieľať
AKTUALIZOVANÉ

BRATISLAVA 21. mája (WEBNOVINY) - Premiér Robert Fico je za zachovanie Špeciálneho súdu (ŠS) aj po verdikte Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorý ho označil za protiústavný. "Treba v danej veci konať," vyhlásil na mimoriadnej tlačovej besede Fico. Za súčasný stav môže podľa Fica opozícia, ktorá v čase, keď bola pri moci, prijala podľa Fica zmätočný zákon o zriadení ŠS a Úradu špeciálnej prokuratúry a rozhodnutie ÚS podľa Fica potvrdilo, že predchádzajúca vládna koalícia to opäť všetko zbabrala. "Takto to vždy je, urobia prúser, vynadajú predsedovi vlády, vláde a politickým stranám a potom čakajú, že ako sa to bude riešiť," uviedol Fico v odpovedi na novinársku otázku, či si protiústavnosť zákona uvedomoval, keď aj on sám za zákon hlasoval.

Premiér Fico vidí dve možné cesty, ako súčasnú situáciu po verdikte ÚS riešiť tak, aby zostal Špeciálny súd zachovaný. Prvou možnosťou, ako sa dá dosiahnuť jeho ústavnosť, je podľa Fica okamžitá novelizácia Ústavy SR, čo Fico preferuje. "Tu si ale musíme dať pozor, aby sa nám nestalo to, že ÚS bude konštatovať, že ho obchádzame, " uviedol Fico. Podľa neho sa rysuje riešenie, že by sa zmenil článok 143 ods. 1 Ústavy SR, ktorý hovorí o sústave súdov. Okrem ostatných súdov, ktoré sú tam už uvedené, by sa do tohto textu doplnili aj mimoriadne súdy, keďže podľa Fica má takúto povahu aj ŠS.

Druhou alternatívou riešenia je podľa Fica prijatie samostatného ústavného zákona o zriadení ŠS. "Opäť tu upozorňujem na riziko, že by ÚS mohol konštatovať, že obchádzame jeho podstatu, tak ako to konštatoval v prípade pokusov opätovne cez ústavný zákon schváliť zákon o preukazovaní pôvodu majetku," uviedol Fico.

Na obe možnosti má vládna koalícia len krátky čas, pretože len čo bude nález ÚS uverejnený v zbierke zákonov, tak časti zákona o ŠS, ktoré boli vyhlásené za protiústavné, stratia účinnosť. Potom nasleduje šesťmesačná lehota, v ktorej sa buď napravia chyby konštatované ÚS, alebo sa neudeje nič a zákon nestratí len účinnosť, ale aj platnosť. "Budeme musieť uvažovať, možno aj o skrátenom legislatívnom konaní, "povedal Fico.

S koaličnými partnermi zatiaľ Fico o situácii nerokoval, takže nevie odhadnúť ich reakcie. "Ja si viem predstaviť, že takýto návrh prejde cez vládu, vzhľadom na počty, ak by aj koaliční partneri mali odmietavé postoje, " uviedol Fico. Podľa premiéra by táto problematika nemala mať vplyv na koaličné vzťahy, lebo táto téma nie je pokrytá programovým vyhlásením vlády, ale ide o nápravu stavu, ktorý spôsobila predchádzajúca vládna koalícia. "Kvalifikovaná väčšina v parlamente sa dá dosiahnuť len tak, že sa pospájajú nejaké politické subjekty, " skonštatoval Fico a dodal, že intenzívna práca ho čaká aj s poslaneckým klubom strany Smer-SD.

Premiér Fico zároveň vyzval, aby nikto pre rozhodnutie o ŠS neútočil na Ústavný súd SR.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Bagdade zabili extrémisti 12 osôb
<< predchádzajúci článok
ŽSR vyhlásili súťaž na stravovanie

Fico je za zachovanie Špeciálneho súdu - diskusné fórum čitateľov