Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. januára 2010

FICO: SDKÚ-DS robila podozrivé finančné operácieSDKÚ-DS podľa premiéra Roberta Fica v čase vládnutia v rokoch 2004 a 2005 robila podozrivé operácie s použitím nastrčených firiem a s účtami v zahraničných bankách. ...Zdieľať
Foto: SITA


BRATISLAVA 22. januára (WEBNOVINY) – SDKÚ-DS podľa premiéra Roberta Fica v čase vládnutia v rokoch 2004 a 2005 robila podozrivé operácie s použitím nastrčených firiem a s účtami v zahraničných bankách. „Vzhľadom na prepojenie SDKÚ-DS, firmy Soul, s.r.o., účty nominantov SDKÚ-DS a firiem z daňových rajov v švajčiarskych bankách možno vyvodiť podozrenie z používania čiernych fondov na financovanie straníckej činnosti a z pokusov legalizovať tieto fondy,“ vyhlásil dnes na tlačovej besede Fico. Praktiky SDKÚ-DS sú podľa neho skôr charakteristické pre organizovaný zločin ako slovenskú politickú stranu. Pripomenul pritom vydieranie modrých pri ratifikácii Lisabonskej zmluvy, vládnutie s pomocou kúpených poslancov, podvádzanie Ivety Radičovej v parlamente, kolektívne vylučovanie členov za názor, podozrivé finančné operácie so zahraničím a fiktívnych darcov.

Fico dnes pripomenul rok 2003, v ktorom sa SDKÚ-DS zbavila svojho dlhu 22 532 727 korún tak, že podpísala s obchodnou spoločnosťou Soul, s.r.o. Zmluvu o prevzatí záväzku. Pripomenul, že SDKÚ-DS dlhodobo odmietala zverejniť, kto prevzal jej dlh. Podľa premiéra dôvodom na tajnosti bol fakt, že ide o firmu s jedným zamestnancom, bez majetku a v roku 2003 s hospodárskou stratou. Konateľkou spoločnosti bola Sidónia Bartová, švagriná viceguvernéra Národnej banky Slovenska Bartu, ktorý v rokoch 1998 až 2002 robil poradcu vicepremiérovi Ivanovi Miklošovi. Bartová tiež bola napojená na spoločnosť Project One, ktorá za vlády Mikuláša Dzurindu sprivatizovala Vojenské stavby. „Dlh vo výške jeden milión dolárov teda od SDKÚ-DS prevzala v roku 2003 malá garážová firma, bez ľudí, majetku, v strate a personálne prepojená na SDKÚ-DS,“ vyhlásil Fico.

SDKÚ-DS podľa Fica opakovane klamala, keď tvrdila, že za prevzatie dlhu dostala Soul budovu patriacu strane na Medenej ulici v Bratislave. Podľa neho klamala, pretože budovu predala Soul až na základe kúpnej zmluvy zo 16. decembra 2004, teda viac ako rok po prevzatí dlhu. „Kde vzala garážová firma o jednej osobe, bez majetku, s hospodárskou stratou viac ako 26 miliónov korún na kúpu budovy od SDKÚ-DS?“ opýtal sa premiér.

Fico ukázal rámcovú zmluvu o lombardnom úvere, ktorú 31. decembra 2004 podpísala Bartová so švajčiarskou bankou Credit Suisse na sumu 800 000 eur. Fica zaujíma, kto dal slovenskej garážovej firme napojenej na SDKÚ-DS úver 800 000 eur. Odpoveď je podľa neho práve v úvere a ručení treťou osobou s tučným kontom. Fico sa SDKÚ-DS pýta, kto je táto tretia osoba s účtom v Credit Suisse v Zürichu. Jej odpoveď chce konfrontovať, čo znamená, že má aj ďalšie informácie, ale dnes ich odmietol zverejniť.

Podľa Fica 17. decembra 2004 prichádzajú na účet firmy Soul peniaze a tá ich prevádza na účet SDKÚ-DS. Zároveň upozornil na ďalšie prekvapenie. „Pýtame sa SDKÚ-DS, či zo svojho účtu, na ktorý dostala peniaze od Soul, s.r.o., 516 888 eur na účet anglickej spoločnosti Allied Wings, opäť vo švajčiarskej banke Credit Suisse? Kto je spoločnosť Allied Wings? Prečo má napojenie na Karibik? Prečo neznámej anglickej spoločnosti napojenej na Karibik, známy svojimi daňovými rajmi, slovenská politická strana posiela peniaze do švajčiarskej banky?“ opýtal sa premiér.

Švajčiarske banky sú v SDKÚ-DS podľa Fica obľúbené. Upozornil, že poradenská spoločnosť Credit Suisse First Boston bola poradcom vlády pri privatizácii SPP. Táto spoločnosť je investičnou bankovou jednotkou Credit Suisse group. Pripomenul, že tento poradca zinkasoval za poradenstvo 31 miliónov USD. „Švajčiarske účty sú prekliatím SDKÚ-DS,“ vyhlásil Fico.

Fico viackrát zopakoval, že dnešné vyhlásenie robí po tlaku opozície, ktorá jeho stranu napáda. "Po tom, čo SDKÚ a KDH sa stavajú do pozície akýchsi morálnych autorít, podľa ktorých je všetko zlé, musíme sa brániť. Nechcel som túto vojnu. Mám iné starosti, ale nebude nás opľúvať SDKÚ, KDH a SMK," vyhlásil.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na Korziku priplávala loď so 124 utečencami
<< predchádzajúci článok
Výroba áut v Británii v decembri medziročne stúpla

FICO: SDKÚ-DS robila podozrivé finančné operácie - diskusné fórum čitateľov