Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

23. júla 2010

Figeľ potichu odvolal šéfa Carga AugustínaMinister dopravy Ján Figeľ (KDH) vo štvrtok v tajnosti odvolal predsedu predstavenstva štátnej akciovky Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, ...Zdieľať
matej augustin Matej Augustín

Foto: SITA/Marián Angelovič
BRATISLAVA 23. júla (WEBNOVINY) - Minister dopravy Ján Figeľ (KDH) vo štvrtok v tajnosti odvolal predsedu predstavenstva štátnej akciovky Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a.s. Mateja Augustína. Ten prišiel zároveň aj o post generálneho riaditeľa spoločnosti, keďže ide o spojené funkcie. Informáciu pre agentúru SITA v piatok potvrdil poslanec parlamentu Ondrej Matej (SDKÚ-DS), ktorý počas rokov 2005 a 2006 viedol Železničnú spoločnosť Slovensko. O výmene šéfa Carga informuje portál sme.sk.

Ministerstvo dopravy o odvolaní Augustína z čela nákladného železničného dopravcu zatiaľ neinformovalo. Agentúra SITA sa viackrát neúspešne pokúšala telefonicky spojiť s hovorcom ministra dopravy Martinom Krajčovičom. Jana Pekárková z útvaru hovorcu prisľúbila neskôr informovať o výmenách v rezorte dopravy. K odvolaniu Augustína sa nateraz nevyjadrilo ani samotné Cargo.

Minister dopravy uskutočnil aj ďalšie zatiaľ nekonkretizované personálne výmeny v rezorte. Podľa informácií agentúry SITA nominácie na obsadenie postov v spoločnostiach s majetkovou účasťou štátu by mal pre ministra dopravy pripravovať nový generálny riaditeľ sekcie železničnej dopravy a dráh na ministerstve Pavel Kravec. Ten vystriedal na tomto poste Jána Halaja.

Cargo hospodárilo v prvom polroku tohto roka so stratou 36,3 mil. eur, čo je medziročne zhruba o 31 % menej. V prvej polovici minulého roka železničný nákladný prepravca vykázal stratu 52,5 mil. eur. Prevádzkový zisk (EBITDA) firmy za šesť mesiacov terajšieho roka predstavoval 0,3 mil. eur, a to napriek plánovanej strate 12 mil. eur. V prvom polroku minulého roka zaznamenala spoločnosť prevádzkovú stratu 19,4 mil. eur. "Postupný nárast pozitívneho prevádzkového hospodárskeho výsledku signalizuje smerovanie k budúcemu vyrovnanému hospodáreniu a k finančnej stabilizácii spoločnosti," informovala PR manažérka Carga Monika Schmidtová v utorok agentúru SITA.

Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a.s. vznikla začiatkom roka 2005 rozdelením Železničnej spoločnosti, a.s. na dve samostatné spoločnosti, pričom prevzala jej aktivity v oblasti nákladnej železničnej prepravy. Spoločnosť eviduje základné imanie 401,65 mil. eur.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Česko postihli vo štvrtok v noci prívalové dažde
<< predchádzajúci článok
NEMECKO: Rozsudok o Kosove sa netýka iných krajín

Figeľ potichu odvolal šéfa Carga Augustína - diskusné fórum čitateľov

Tak to riadia blbci23.7. 13:35:49
Pravda je taka23.7. 16:49:43