Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

10. februára 2006

Fossett má za sebou polovicu rekordného letuAmerický milionár a dobrodruh Steve Fossett začal v piatok druhú polovicu svojho plánovaného rekordného letu. "Je nad Tichým oceánom. Ráno prekonal polovicu svojej trasy a zatiaľ ide všetko ...Zdieľať

BRATISLAVA 10. februára (WN/SITA/AFP) - Americký milionár a dobrodruh Steve Fossett začal v piatok druhú polovicu svojho plánovaného rekordného letu. "Je nad Tichým oceánom. Ráno prekonal polovicu svojej trasy a zatiaľ ide všetko podľa plánu. Doteraz je všetko v poriadku, pred sebou však má problémovú časť. Nad americkým pobrežím sa vzdušné prúdy zmenia," oznámilo kontrolné stanovište v juhovýchodnom Anglicku, kde by mal Fossett o necelé dva dni pristáť.

O 11:00 bol severne od Havaja a smeroval k americkému pobrežiu rýchlosťou 570 kilometrov za hodinu vo výške 14-tisíc metrov. Fossett odštartoval 8. februára z floridského Mysu Canaveral. Po oblete zemegule chce navyše pridať ešte prelet nad Atlantickým oceánom a pristáť na letisku Kent vo Veľkej Británii. Plánovaná trasa je 41 978 kilometrov. Držiteľ rekordov v plavbe plachetnicou, kĺzavom lete a lete v teplovzdušných balónoch chce pokoriť rekord Dicka Rutana a Jeany Yeagerovej, ktorí v roku 1986 preleteli lietadlom Voyager 40 212 kilometrov. V marci 2005 Fossett pristál s lietadlom Virgin Atlantic GlobalFlyer v Kansase po lete okolo Zeme, ktorý trval 67 hodín, dve minúty a 38 sekúnd bez prestávky. Počas neho sa mu podarilo preletieť 38 989 kilometrov.

Virgin Atlantic GlobalFlyer navrhol Burt Rutan - autor prvého súkromného raketoplánu SpaceShipOne a lietadla Voyager. Meria 13,4 metra s rozpätím krídiel 34,7 metra. Pri štarte vážil 9,98 tony, z čoho 8 ton bolo palivo.

FOTO: SITA/AP


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Fossett preletel nad Áziou, v kabíne už nemá teplo (10. 2. 2006)
 Fossett sa dostal v ultraľahkom lietadle nad severnú Afriku (9. 2. 2006)nasledujúci článok >>
SuperStar 2: Desiatku finalistov opustil Richard Vida
<< predchádzajúci článok
Volkswagen môže za tri roky zrušiť až 20 tis. pracovných miest