Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. augusta 2019

FOTO: V Janove si pripomenuli prvé výročie zrútenia diaľničného mostaPohľad na zrútený most v Janove.Zdieľať
Pohľad na zrútený most v Janove. Foto: TASR/AP
Janov 14. augusta (TASR) - Talianski politickí lídri odložili v stredu bokom spory a zúčastnili sa na spomienkovom podujatí v prístavnom meste Janov pri príležitosti prvého výročia zrútenia diaľničného viaduktu, pri ktorom zahynulo 43 ľudí. Informovala o tom agentúra Reuters.


Napriek politickej kríze sa taliansky prezident Sergio Mattarella spolu s lídrami politických strán na mieste nešťastia zúčastnili na omši, ktorá sa konala v opustenom sklade pri troskách z už zdemolovaného mosta.

Mnohí prítomní sa neubránili slzám, keď si na začiatku ceremónie pamiatku obetí pripomenuli čítaním ich mien. V prvom rade stáli politici s vážnou tvárou vrátane premiéra Giuseppeho Conteho a ministra vnútra Mattea Salviniho.

Presne o 11.36 h, teda vo chvíli, keď došlo pred rokom k tejto tragédii, venovali Janovčania obetiam minútu ticha, počas ktorej však zneli zvony všetkých miestnych kostolov a sirény lodí v prístave.

Diaľničný most nad údolím rieky Polcevera v Janove sa čiastočne zrútil vlani 14. augusta, pričom zahynulo 43 ľudí. Katastrofa si tiež vyžiadala evakuáciu vyše 500 obyvateľov neďalekých obytných budov, keďže hrozil pád ďalších častí mosta.

Pod troskami časti mostovky, ktorá sa nachádzala vo výške približne 50 metrov nad zemou, našli zasahujúce zložky zničené vozidlá s mŕtvymi osobami.

Tzv. Morandiho most, ktorý bol v čase svojho dokončenia v roku 1967 všeobecne považovaný za odvážny architektonický projekt, sa stal symbolom spájajúcim dve časti prístavného mesta.Prokuratúra sa snaží zistiť príčinu nešťastia a nevylučuje, že zrútenie mohli zapríčiniť chyby v konštrukcii mosta alebo nedostatočná údržba. Vládni predstavitelia zo zodpovednosti za pád časti mosta obvinili diaľničnú akciovú spoločnosť Autostrade per l'Italia. Ide o divíziu spoločnosti Atlantia, ktorej vlastníkom je rodina Bennettonovcov.

Talianska vláda spravila z rekonštrukcie mosta svoju prioritu a prisľúbila, že nový oceľový most slávnostne otvoria na budúci rok. Ten po tragédii zadarmo navrhol svetoznámy taliansky architekt Renzo Piano pochádzajúci z Janova.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nicholsonová žiada EK, aby zaujala postoj ku kontroverznej novele v SR
<< predchádzajúci článok
ALENU ZS. A SPOL. OBVINILI Z PRÍPRAVY VRAŽDY PROKURÁTOROV A D.LIPŠICA

FOTO: V Janove si pripomenuli prvé výročie zrútenia diaľničného mosta - diskusné fórum čitateľov