08. novembra 2017

Futbalisti SR do 23 rokov obhájili prvenstvo v prípravnom turnaji

Na snímke zľava Christián Herc a Ľubomír Tupta (obaja Slovensko) oslavujú gól vo finále turnaja International Challenge Trophy Slovensko 23 - Anglicko C na futbalovom štadióne v Žiari nad Hronom 8. novembra 2017. Foto: TASR/Branislav Račko
Žiar nad Hronom 8. novembra (TASR) - Slovenskí futbalisti do 23 rokov obhájili prvenstvo v International Challenge Trophy. V stredajšom finále dlhodobého prípravného turnaja v Žiari nad Hronom zdolali Anglicko C 4:0 a nadviazali na triumf nad Tureckom spred dvoch rokov. Filip Oršula, Dávid Ivan a striedajúci Michal Faško s Christiánom Hercom strelili góly zverencov Pavla Hapala.

International Challenge Trophy - finále:

Slovensko 23 - Anglicko C 4:0 (1:0)

Góly: 37. Oršula, 47. Ivan, 52. Faško, 69. Herc, ŽK: Skovajsa (SR), ČK: 42. Cartwright (Ang.), rozhodovali: Jonasson - Tryggvason, Arnason (všetci Isl.), 2215 divákov.

zostavy a striedania:

Slovensko 23: Jakubech (46. Greif) - Šatka, Niňaj, Valjent, Skovajsa - Huk - Oršula (46. Faško), Chrien (57. Herc), Ivan (75. Černák), Paur - Šafranko (66. Tupta)

Anglicko C: Smith (82. Hall) - Cartwright, John, Wynter, Ferguson - Croasdale, Gallagher (67. Powell) - Barratt (46. Ward), Rees (46. Johnson), Okenabirhie (76. Afalayan) - Ferrier

Šafranko mal prvú príležitosť domácich, hlavičkou netrafil bránku súpera. Úvodné minúty nepriniesli mnoho pútavých momentov, až Skovajsa vybojoval v 17. minúte rohový kop. Paur ho rozohral na Šatku, ktorému prekazil gólovú radosť anglický brankár Smith. O päť minút neskôr vystrelil Paur z priameho kopu v dobrej pozícii, Smith si poradil aj s touto šancou Slovákov. Chrien potom potiahol rýchly protiútok, prihral Paurovi, jeho prihrávka do pokutového územia však nemala adresáta. Aktivita Slovákov pokračovala, lopta sa dostala k Šafrankovi, ktorého tečované zakončenie skončilo na bočnej sieti. Aj vyplývajúci roh bol nebezpečný, keď lopta prepadla v šestnástke, nedostal sa k nej nik z útočiacich hráčov. Ivan stratil s blížiacou sa polhodinou hry loptu v strede poľa, hostia založili kontru a zahrozili vo väčšom počte, slovenský brankár Jakubech zasahoval pri strelách Okenabirhieho i Barratta, neskôr chytil aj pokus Ferriera. V 37. minúte odcentroval Skovajsa z ľavej strany a v páde sa presadil Oršula - 1:0. Skovajsa sa z postu ľavého obrancu zapojil aj do ďalšej ofenzívnej akcie, nabehol si do šestnástky a po zákroku naňho odpískal hlavný rozhodca Jonasson pokutový kop. Paur ho však nepremenil, keď loptu napálil iba do brvna. Slováci išli do šatní s jednogólovým náskokom, ale aj početnou výhodou o jedného muža. V závere prvého polčas videl červenú kartu hosťujúci Cartwright po zákroku na Ivana.

Domáci tréner Hapal pristúpil cez prestávku ku dvom zmenám, Greif nahradil v bránke Jakubecha a Faško vystriedal autora otváracieho gólu Oršulu. Slováci zvýšili krátko po zmene strán na 2:0, keď krížnou strelou z rohu šestnástky skóroval Ivan. V 52. minúte bolo už 3:0, práve striedajúci Faško si nabehol na vydarenú prihrávku za obranu a s prehľadom prekonal Smitha. Domáci mohli po zmätku v hosťujúcej defenzíve vzápätí pridať aj štvrtý gól, ale Paur sa nepresadil ani v druhej vyloženej možnosti. Smith tentoraz predviedol pohotový zásah. Slovensko sa štvrtého gólu v sieti Anglicka dočkalo v 69. minúte, dal ho ďalší náhradník Herc po centri Šatku. Slováci si ešte vypracovali šance, Černák trafil v závere žrď. Aj keď ich nepremenili, v zostávajúcom čase nemohlo byť o víťazovi stretnutia a obhajobe trofeje pochýb.